Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Mariupolu (1780–1934)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
Храм Різдва Богородиці
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Ukraińska SRR

Miejscowość

Mariupol

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Wezwanie

Narodzenie Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

8/21 września

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

ikona Kosmy i Damiana

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Matki Bożej”
47,105726°N 37,559801°E/47,105726 37,559801

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej – prawosławna parafialna cerkiew w Mariupolu, funkcjonująca od końca XVIII w. do r. 1934, gdy została zniszczona przez władze radzieckie. Znajdowała się przy historycznym placu Swiato-Diemianskim[1], w miejscu, gdzie ul. Artioma przechodzi w ul. Kuindżego[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej była jedną z najstarszych świątyń prawosławnych w Mariupolu. Decyzję o jej wzniesieniu wydał metropolita Ignacy, metropolita gocki i kafski, ordynariusz eparchii Patriarchatu Konstantynopolitańskiego obejmującej m.in. Krym i tereny nad Morzem Azowskim. Prawdopodobnie świątynia została szybko ukończona i wyświęcona; fundusze na budowę zbierano wśród wiernych. Świątynia powstawała dla prawosławnych Greków przesiedlonych nad Morze Azowskie z Półwyspu Krymskiego, z Karasu-Bazaru[2]. Cerkiew zbudowano z cegły, natomiast jej kopuła była drewniana. Wiadomo, że pod koniec XVIII w. była przebudowywana. Ponownie przebudowywano obiekt przed 1892 r.[2]

Na wyposażeniu świątyni znajdowały się Ewangeliarze w językach greckim i tureckim, płaszczanica z 1717 r., a także ikona Świętych Kosmy i Damiana, uważana przez wiernych za cudotwórczą, przywieziona z Krymu[2].

Na początku XX w. do świątyni uczęszczało 1512 wyznawców obojga płci, przy parafii prowadzona była szkoła dla chłopców i dziewczynek[2].

Cerkiew została zniszczona w 1934 r., w okresie, gdy władze radzieckiej Ukrainy prowadziły masowe kampanie antyreligijne połączone z niszczeniem obiektów sakralnych[2].

W świątyni został ochrzczony[3] i brał ślub malarz Archip Kuindży[2]. Chrzcielnica pochodząca ze świątyni pozostawała na wyposażeniu Muzeum Sztuki im. Kuindżego w Mariupolu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BlackSea Research Project Cities - Мариуполь [online], cities.blacksea.gr [dostęp 2022-04-26] (ros.).
  2. a b c d e f g Церковь Рождества Богородицы [online] [dostęp 2022-04-26].
  3. a b Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindżego w Mariupolu zniszczone przez rosyjskie naloty [online] [dostęp 2022-04-21] (pol.).