Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Moskwie (Prieobrażenskaja płoszczad′)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
7737421002
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok od strony prezbiterium
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6/19 sierpnia

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Przemienienia Pańskiego”
Ziemia55°47′44,5″N 37°42′41,0″E/55,795694 37,711389
Strona internetowa

Cerkiew Przemienienia Pańskiegoprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Prieobrażenskoje. Należy do dekanatu Zmartwychwstania Pańskiego eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Od 2015 główna świątynia rosyjskich Wojsk Lądowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew Przemienienia Pańskiego została zbudowana w 1743 na potrzeby Preobrażeńskiego Pułku Lejb-Gwardii. Na jej miejscu wzniesiono następnie świątynię murowaną, której budowa trwała do 1781. Budowla była odtąd nieprzerwanie czynna, także w latach po rewolucji październikowej. Wobec faktu, że większość cerkwi w Moskwie została zamknięta, w świątyni Przemienienia Pańskiego regularnie służył metropolita kruticki i kołomieński Mikołaj[1].

Cerkiew została wysadzona w powietrze nocą z 17 na 18 lipca 1964. Oficjalnym uzasadnieniem decyzji o jej zniszczeniu były plany budowy metra[1].

W 1997 na miejscu zniszczonej świątyni zbudowano krzyż pamiątkowy. Następnie przystąpiono do prac nad jej odbudową na podstawie szkiców przedstawiających jej wygląd w 1883 oraz zdjęć archiwalnych. Przed rozpoczęciem prac budowlanych na miejscu zniszczonej cerkwi odnaleziono dawny krzyż ołtarzowy, serce dzwonu i inne detale ze zniszczonej w 1964 budowli[2]. Fundacji koordynującej prace nad odbudową wspólnie przewodniczyli Swietłana Miedwiediewa i Władimir Riesin, poseł do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej oraz radca patriarchy moskiewskiego i całej Rusi ds. budowlanych[1]. Odbudowaną cerkiew wyświęcił 8 maja 2015 patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl[2]. Po odbudowie cerkiew wygląda tak, jak na przełomie XVIII i XIX w.[2].

1 października 2015 podczas uroczystości, której przewodniczył arcybiskup istrzański Arseniusz, cerkiew została ogłoszona główną świątynią rosyjskich Wojsk Lądowych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]