Przejdź do zawartości

Charles O’Rear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles O’Rear
Ilustracja
Data urodzenia

1941

Zawód, zajęcie

fotografik

Charles O’Rear (ur. 1941) − amerykański fotografik, znany z fotografii krajobrazów winiarskich i zdjęcia, które stało się domyślną tapetą w systemie Windows XP[1].

W latach 70. pracował dla Environmental Protection Agency przy projekcie DOCUMERICA, był także fotografem The National Geographic Magazine przez ponad 25 lat. Od 1978 roku skupił się na fotografowaniu krajobrazów powiązanych z winiarstwem w Napa Valley. Z czasem przeniósł się Napa Valley i zaczął dokumentować produkcję wina na całym świecie, czego efektem było siedem książek poświęconych tej tematyce[1].

O’Rear jest także autorem fotografii pagórków w hrabstwie Sonoma, która pod nazwą Idylla została domyślną tapetą systemu Windows XP. O’Rear wykonał tę fotografię w 1996 roku w pobliżu drogi stanowej 12/121. Ze względu na wygląd fotografii oficjalnie oświadczył, że po zeskanowaniu odbitki zdjęcie nie było poddawane cyfrowej obróbce[2].

Obrazek ten jest także jednym z dostępnych do wyboru jako tło kart płatniczych Capital One, a ze względu na swoją popularność stał się także obiektem wielu parodii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Charles O’Rear. [dostęp 2014-04-13]. (ang.).
  2. Najbardziej znana tapeta świata to nie efekt Photoshopa. On naprawdę zrobił to zdjęcie dla Windows XP. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2014-04-11. [dostęp 2014-04-13]. (pol.).