Environmental Protection Agency

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat EPA
EPA, siedziba główna

The Environmental Protection Agency (EPA lub USEPA), Agencja Ochrony Środowiska – agencja federalna Stanów Zjednoczonych działająca w celu ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego. EPA rozpoczęła działalność 12 lutego 1970 roku, powołana przez prezydenta Richarda Nixona. Kierowana jest przez administratora w randze ministra (w lutym 2017 został nim Scott Pruitt[1]). Agencja zatrudnia ok. 15 tys. pracowników (2013–2017) i dysponuje budżetem ponad 8 mld USD[2].

Siedziba główna EPA znajduje się w Waszyngtonie, poza nią działa 10 biur regionalnych oraz 27 laboratoriów. Ponad połowa zatrudnionych to inżynierowie, naukowcy i specjaliści od ochrony środowiska. Ponadto pracują w niej prawnicy, ekonomiści, informatycy i in. EPA zajmuje się oceną stanu środowiska, jego badaniem oraz prowadzeniem działalności edukacyjnej. Odpowiada za ustalanie i egzekwowanie standardów prawnych dotyczących środowiska, w porozumieniu z władzami stanowymi, lokalnymi i plemiennymi.

Agencje o nazwie Environmental Protection Agency (EPA) działają także w innych krajach anglojęzycznych.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie Simpsonowie: Wersja kinowa EPA jest organizacją istniejącą, ale powszechnie nieznaną. Jej członkowie to ważne postaci negatywne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EPA's Administrator. Scott Pruitt, www.epa.gov [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  2. EPA's Budget and Spending, www.epa.gov [dostęp 2017-11-17] (ang.).