Charles Tate Regan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Tate Regan
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1878
Sherborne
Data śmierci 12 stycznia 1943
Zawód, zajęcie zoolog (ichtiolog)

Charles Tate Regan (ur. 1 lutego 1878 w Sherborne, zm. 12 stycznia 1943) — angielski ichtiolog; sklasyfikował wiele gatunków ryb. Był uczniem ichtiologa George Alberta Boulengera.

Kształcił się w Derby School oraz, w latach 1897-1907 w Queens' College na Uniwersytecie Cambridge[1]. W 1901 rozpoczął pracę w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, gdzie odpowiadał za dział zoologii. Tam też uporządkował według obowiązującej wówczas systematyki zbiory w muzeum.

W 1917 został wybrany na członka Królewskiego Towarzystwa Naukowego. W latach 1927–1938 pracował jako dyrektor Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej. Był promotorem wielu wybitnych naukowców, m.in. Ethelwynn Trewavas, która kontynuowała jego prace.

Na jego cześć nazwano wiele nowych gatunków ryb: Anadoras reganiApistogramma reganiApogon reganiAstroblepus reganiBetta splendensCallionymus reganiCetostoma reganiCrenicichla reganiDiaphus reganiEngyprosopon reganiGambusia reganiHemipsilichthys reganiHolohalaelurus reganiHoplichthys reganiHypostomus reganiJulidochromis reganiLycozoarces reganiNeosalanx reganiSymphurus reganiTrichomycterus reganiTylochromis reganiVieja reganiZebrias regani

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]