Chlorówka drobna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chlorówka drobna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

patyczniaki

Rząd

tocznikowce

Rodzina

Chlorociboriaceae

Rodzaj

chlorówka

Gatunek

chlorówka drobna

Nazwa systematyczna
Chlorociboria aeruginascens (Nyl.) Kanouse ex C.S. Ramamurthi, Korf & L.R. Batra
Mycologia 49(6): 858 (1958)

Chlorówka drobna, zieleniak drobny (Chlorociboria aeruginascens (Nyl.) Kanouse ex C.S. Ramamurthi, Korf & L.R. Batra) – gatunek grzybów[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Chlorociboria, Chlorociboriaceae, Helotiales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1868 r. William Nylander nadając mu nazwę Peziza aeruginascens. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1958 r. Kanouse, C.S. Ramamurthi, Korf & L.R. Batra, przenosząc go do rodzaju Chlorociboria[1].

Niektóre synonimy naukowe[2]:

  • Chlorociboria aeruginascens (Nyl.) Kanouse 1947
  • Chlorosplenium aeruginascens (Nyl.) P. Karst. 1871
  • Chlorosplenium brasiliense Berk. & Cooke 1877
  • Peziza aeruginascens Nyl. 1868

Nazwa polska według M. A. Chmiel[3]. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był również jako zieleniak drobny (Chlorosplenium aeruginascens), według Index Fungorum jest to tylko synonim.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Typu apotecjum z bardzo krótkim trzonem, początkowo miseczkowaty, w trakcie rozwoju coraz bardziej rozszerzający się i osiągający średnicę 2–5 mm. Obydwie powoerzchnie (górna i dolna) gładkie, niebieskozielone (grynszpanowe). Trzon o długości do 2 mm, centralny lub nieco ekscentryczny[4].

Cechy mikroskopowe

Parafizy nitkowate, 70–80 × 1 µm z nieco ostrymi wierzchołkami, szkliste, o szerokości 1–1,5 µm, gładkie. Ich cylindryczne komórki końcowe często są skręcone lub wykrzywione. Zarodniki 6–8 × 1–2 µm, o kształcie od półwrzecionowatego do prawie cylindrycznego, gładkie, z dwoma niewielkimi gutulami; po jednej na każdym końcu[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Grzyb naziemny, saprotrof występujący na martwym drewnie[3]. Rozwija się na dobrze spróchniałych, pozbawionych kory kłodach i gałęziach, zarówno drzew liściastych, jak iglastych. W miejscu jego rozwoju drewno zmienia barwę na zieloną, ale owocniki zwykle pojawiają się latem i jesienią. Pojawiają się dość rzadko, częściej grzyb występuje tylko w postaci grzybni zabarwiającej drewno na zielono. Takie drewno dębów zabarwione przez Chlorociboria aeruginosa często nazywa się „zielonymi dębami”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2016-04-03]. (ang.).
  2. Species Fungorum. [dostęp 2013-11-12]. (ang.).
  3. a b Maria Alicja Chmiel, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany PAN, 2006, ISBN 978-83-89648-46-4.
  4. a b c Michael Kuo, Chlorociboria aeruginosa [online], Mushroom Expert [dostęp 2023-03-06] (niem.).