Chlotar III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chlotar III
ilustracja
król Franków (Neustria i Burgundia)
Okres panowania od 655
do 673
Poprzednik Chlodwig II
Następca Teuderyk III
król Franków (Austrazja)
Okres panowania od 661
do 662
Poprzednik Childebert Adoptowany
Następca Childeryk II
Dane biograficzne
Dynastia Merowingowie
Data urodzenia 652
Data śmierci 673
Ojciec Chlodwig II
Matka Batylda
Moneta
moneta
Moneta z wizerunkiem Chlotara III

Chlotar III (652-673) – najstarszy syn Chlodwiga II, króla Neustrii i Burgundii, i jego żony królowej Batyldy. Gdy Chlodwig II zmarł w 658 roku, władzę przejął Chlotar, pod regencją matki.

W Historii narodu longobardzkiego autor wspomina, że w 660 armia frankijska najechała Prowansję, a następnie Włochy, tu spotkali opór ze strony władcy Lombardii i Benewentu, króla Grimoalda. Bitwa miała miejsce w okolicy Rivoli Asta. Geimoald uciekł i schronił się w lesie. Następnie, po północy, zaatakował i doprowadził je do Neustrii.

Żywot św. Eligiusza, spisany wkrótce po śmierci Chlotara, zawiera informację, że plagi ograniczyły liczbę ludności największych miast Francji. W tym samym czasie odnotowano podobną plagę na Wyspach Brytyjskich ok. roku 664.

Podczas regencji Austrazja prosiła regentkę Batyldę o własnego króla i między 660 a 662, drugi syn Chlodwiga II, Childeryk II, brat Chlotara III, zasiadł na tamtejszym tronie.

W czasie jego panowania zmarł zarządca pałacu, Erchinoald, i rada wybrała Ebroina by go zastąpił. W 668 roku Ebroin uruchomił aparat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego. Biorąc pod uwagę, że według Liber Historiae Francorum Chlotar panował cztery lata istnieje możliwość, że uzyskał pełnię władzy w 669 roku.

Chlothar zmarł na wiosnę 673 roku. Został pochowany w bazylice Saint Denis. Tron po nim przejął brat, Teuderyk III.

Chlotar uznawany jest za pierwszego z tzw. gnuśnych królów

Rozdział 1 kroniki Fredegara (ok. 760):

Więc Chlodwig II , syn Dagoberta, wziął sobie żonę kobietę obcego pochodzenia , Batyldę, czarownicę i miał z nią trzech synów syna, Chlotara, Childeryka i Teudoryka. Zarządcą pałacu był wówczas człowiek silny i mądry, imieniem Erchinoald.
Chlodwig panował nie wszczynając wojen. W ostatnich latach swego życia, stracił on rozum i oddał duszę panował przez osiemnaście lat. Na tronie zasiadł wówczas jego syn Chlotar, a obok niego matka wspomniana powyżej.

Rozdział 2 kroniki Fredegara (ok.760):

  • W tym samym czasie zmarł również Erchinoald, majordom franków zmarł wybrali a niego Ebroina. W tych dniach, król Chlotar, porażony gwałtowną gorączką zmarł w kwiecie swojej młodości, panował cztery lata. Jej brat Teudoryk zasiadł po nim na tronie [...]


Poprzednik
Dagobert I
król Franków
661–662
Następca
Childeryk II
Poprzednik
Chlodwig II
król Franków (Neustria i Burgundia)
655–673
Następca
Teuderyk III
Poprzednik
Childebert Adoptowany
król Franków (Austrazja)
661–662
Następca
Childeryk II

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]