Chlotar III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moneta z wizerunkiem Chlotara III

Chlotar III (652-673) – najstarszy syn Chlodwiga II, króla Neustrii i Burgundii, i jego żony królowej Batyldy. Gdy Chlodwig zmarł w 658 roku, władzę przejął Chlotar, pod regencją matki.

W Historii narodu longobardzkiego autor wspomina, że w 660 armia frankijska najechała Prowansję, a następnie Włochy, tu spotkali opór ze strony władcy Lombardii i Benewentu, króla Grimoalda. Bitwa miała miejsce w okolicy Rivoli Asta. Geimoald uciekł i schronił się w lesie. Następnie, po północy, zaatakował i doprowadził je do Neustrii.

Żywot św Eligiusza, spisany wkrótce po śmierci Chlotara, zawiera informację, że plagi ograniczyły liczbę ludności największych miast Francji. W tym samym czasie odnotowano podobną plagę na Wyspach Brytyjskich ok. roku 664.

Podczas regencji Austrazja prosiła regentkę Batyldę o własnego króla i między 660 a 662, drugi syn Chlodwiga II, Childeryk, brat Chlotara III, zasiadł na tamtejszym tronie.

W czasie jego panowania zmarł zarządca pałacu, Erchinoald, i rada wybrała Ebroina by go zastąpił. W 668 roku Ebroin uruchomił aparat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wewnętrznego. Biorąc pod uwagę, że według Liber Historiae Francorum Chlotar panował cztery lata istnieje możliwość, że uzyskał pełnię władzy w 669 roku.

Chlothar zmarł na wiosnę 673 roku. Został pochowany w bazylice Saint Denis. Tron po nim przejął brat, Teuderyk III.

Chlotar uznawany jest za pierwszego z tzw. gnuśnych królów

Rozdział 1 kroniki Fredegara (ok. 760):

Więc Chlodwig II , syn Dagoberta, wziął sobie żonę kobietę obcego pochodzenia , Batyldę, czarownicę i miał z nią trzech synów syna, Chlotara, Childeryka i Teudoryka. Zarządcą pałacu był wówczas człowiek silny i mądry, imieniem Erchinoald.
Chlodwig panował nie wszczynając wojen. W ostatnich latach swego życia, stracił on rozum i oddał duszę panował przez osiemnaście lat. Na tronie zasiadł wówczas jego syn Chlotar, a obok niego matka wspomniana powyżej.

Rozdział 2 kroniki Fredegara (ok.760):

  • W tym samym czasie zmarł również Erchinoald, majordom franków zmarł wybrali a niego Ebroina. W tych dniach, król Chlotar, porażony gwałtowną gorączką zmarł w kwiecie swojej młodości, panował cztery lata. Jej brat Teudoryk zasiadł po nim na tronie [...]


Poprzednik
Dagobert I
król Franków
661–662
Następca
Childeryk II
Poprzednik
Chlodwig II
król Franków (Neustria i Burgundia)
655–673
Następca
Teuderyk III
Poprzednik
Childebert Adoptowany
król Franków (Austrazja)
661–662
Następca
Childeryk II

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]