Chromatopelma cyaneopubescens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chromatopelma cyaneopubescens
Strand, 1907
Chromatopelma cyaneopubescens
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina ptasznikowate
Podrodzina Theraphosinae
Rodzaj Chromatopelma
Gatunek Chromatopelma cyaneopubescens

Chromatopelma cyaneopubescens – gatunek dużego ptasznika z rodzaju Chromatopelma, występujący głównie w Wenezueli.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ubarwienie pająka zmienia się wraz z wiekiem. Do 5 wylinki jego odnóża są koloru pomarańczowego. Karapaks jest szary, a odwłok czarny z kilkoma pomarańczowymi paskami. Po 5 wylince nogi zaczynają przyjmować niebieski kolor. Po kolejnej wylince pająk przybiera barwy dorosłego osobnika: metaliczno-niebieskie nogi, zielono-niebieski karapaks i jaskrawo pomarańczowy odwłok.

Samica żyje około 15 lat, samiec około 5. Pająk nie należy do największych ptaszników. Jego głowotułów osiąga rozmiary ok. 5–6 cm, a z nogami dorasta do ok. 10 cm. Chromatopelma rośnie szybko i ma duży przyrost ciała po wylince. Jak u większości gatunków ptaszników samiec jest mniejszy.

Warunki hodowli[edytuj | edytuj kod]

Odpowiednia wielkość terrarium dla tego gatunku to 30 cm x 30 cm x 25 cm. Wysoka wilgotność może być niebezpieczna dla dorosłych osobników tego gatunku, dlatego najlepiej, żeby wahała się w granicach 50-65%. Młode są bardziej odporne i znoszą wilgotność sięgającą 70-80%. Odpowiednia temperatura w terrarium to 25-28 °C. W terrarium dobrze jest umieścić miseczkę z wodą oraz kilka korzeni, które posłużą mu do zrobienia gniazda z pajęczyny. Pająk żywi się świerszczami, karaczanami, larwami mącznika młynarka oraz innymi bezkręgowcami.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Dymorfizm płciowy widoczny jest dopiero u dorosłych osobników. Samiec jest mniejszy, smuklejszy, posiada bulbusy (narządy płciowe przypominające maczugi) na końcu nogogłaszczek oraz haczyki na pierwszej parze kończyn krocznych służące do przytrzymywania szczękoczułek samicy. Dojrzałość płciową osiąga po około 2 latach, samice nieco później.

Obydwa ptaszniki należy dobrze nakarmić przed kopulacją. Samica wytwarza kokon od 2 do 3 miesięcy po kopulacji, a inkubacja jajek trwa 3-4 tygodni. W kokonie jest średnio 150-200 nimf.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Chromatopelma to spokojny gatunek polecany początkującym hodowcom. Zaniepokojony szybko ucieka do kryjówki. Jad tego gatunku nie jest niebezpieczny dla człowieka. Plecie też bardzo dużo pajęczyny, co daje niesamowity efekt w terrarium.

Odnośniki[edytuj | edytuj kod]