Chrystus uzdrawia paralityka przy Sadzawce Betesda (obraz Bartolomé Estebana Murilla)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrystus uzdrawia paralityka przy Sadzawce Betesda
Ilustracja
Autor Bartolomé Esteban Murillo
Rok wykonania 1667-1670
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 237 × 261 cm
Muzeum National Gallery w Londynie

Chrystus uzdrawia paralityka przy Sadzawce Betesda (hiszp. El milagro de la Piscina lub La curación del paralítico) – powstały w 2. poł. XVII w. obraz autorstwa hiszpańskiego malarza barokowego Bartolomé Estebana Murilla.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieło znajduje się w kolekcji londyńskiej Galerii Narodowej. Powstało dla Szpitala św. Jerzego w Sewilli. Z Hiszpanii zostało wywiezione w 1812 przez marszałka Soulta. National Gallery w Londynie weszło w jego posiadanie w 1950[1].

Obraz jest jednym z ośmiu dzieł, które Murillo namalował na zamówienie zajmującego się dobroczynnością Bractwa Miłosierdzia z Sewilli (hiszp. La Hermandad de la Caridad de Sevilla). Historycy sztuki uważają je za najlepsze dzieła mistrza, w których najlepiej ujawnił się kunszt jego pędzla. Z całej serii tylko cztery zachowały się w Hiszpanii: Cud chlebów i ryb, Mojżesz na skale Horebu, Święta Elżbieta Węgierska oraz Święty Jan Boży. Pozostałe, wywiezione przez wojska napoleońskie w 1812, ostatecznie trafiły do kilku dużych muzeów na świecie: Londynu (Chrystus uzdrawia paralityka przy Sadzawce Betesda, National Gallery), Ottawy (Abraham przyjmuje trzech aniołów, National Gallery), Petersburga (Uwolnienie św. Piotra Apostoła, Ermitaż) i Waszyngtonu (Powrót syna marnotrawnego, National Gallery of Art)[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Murillo przedstawił znaną z Nowego Testamentu scenę cudownego uzdrowienia paralityka nad Sadzawką Betesda[3]. Chrystusowi towarzyszą Apostołowie. Chromy leży na noszach z rozłożonymi rękami. Jezus wykonuje gest obdarowania, otwierając prawą dłoń. W oddali widać zabudowania nad jerozolimską sadzawką i leżących wokół niej chorych, oczekujących na poruszenie się wody w basenie. Na tle pochmurnego nieba widać zstępującego anioła, który poruszał wodę, by dokonać kolejnego cudu[4]. Obraz miał być ilustracją jednego z dzieł miłosierdzia: opieki nad chorymi, którymi zajmowało się sewillskie bractwo − Konfraterni Santa Caridad. Należał do niego od 1665 sam Murillo[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christ Healing the Paralytic at the Pool of Bethesda (ang.). www.artfund.org. [dostęp 2010-03-02].
  2. El Prado restaura „San Juan de Dios”, una de las ocho obras de Murillo para la Hermandad de la Santa Caridad sevillana (hiszp.). europapress.es. [dostęp 2018-10-28].
  3. Por. J 5,2-8.
  4. Christ healing the Paralytic at the Pool of Bethesda (ang.). www.nationalgallery.org.uk. [dostęp 2010-03-02].
  5. El milagro de la Piscina (hiszp.). www.eroj.org. [dostęp 2010-03-02].