Chrześcijańscy Demokraci (Finlandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrześcijańscy Demokraci
Ilustracja
Państwo

 Finlandia

Skrót

KD

Lider

Sari Essayah

Data założenia

1958

Adres siedziby

Helsinki

Ideologia polityczna

chrześcijańska demokracja

Liczba członków

ok. 11 tys. (2013)[1]

Członkostwo
międzynarodowe

Europejska Partia Ludowa

Młodzieżówka

Suomen Kristillisdemokraattiset Nuoret

Barwy

pomarańczowa, niebieska

Strona internetowa

Chrześcijańscy Demokraci (fiń. Kristillisdemokraatit, KD, szw. Kristdemokraterna) – fińska partia polityczna o profilu chadeckim. Do 2001 funkcjonowało jako Fińska Liga Chrześcijańska (fiń. Suomen Kristillinen Liitto, SKL). KD należy do Europejskiej Partii Ludowej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało w 1958 na bazie frakcji chrześcijańskiej w Partii Koalicji Narodowej. Ugrupowanie opiera swój program na wartościach chrześcijańskich, deklaruje wspieranie rodzin i małych społeczności, wzmacnianie wspólnot lokalnych[3].

W wyborach do Eduskunty chadecy wystartowali po raz pierwszy również w 1958, uzyskując niespełna 0,2% głosów. Pierwszy raz mandat poselski zdobyli w 1970. Od tego czasu każdorazowo wprowadzali swoich przedstawicieli do parlamentu, otrzymując od 2,5% (1972) do 5,3% (2003) głosów. Reprezentowani są w Eduskuncie przez 3–10 posłów[4].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego dwukrotnie partia wprowadzała swojego kandydata (w 1999 i w 2009). W różnych wyborach blokowała swoje listy z innymi ugrupowaniami centrowymi i prawicowymi.

W latach 1991–1995 partia współtworzyła centroprawicową koalicję rządową z Esko Aho na czele. W wyborach krajowych w 2011 chadecy otrzymali 4% głosów i 6 mandatów[4]. Dołączyli wówczas do koalicji tworzącej najpierw rząd Jyrkiego Katainena, następnie gabinet Alexandra Stubba. W 2015 chadecy otrzymali 3,5% głosów[4], powracając następnie do opozycji.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]