Chrześcijańscy Demokraci (Finlandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrześcijańscy Demokraci
Lider Sari Essayah
Data założenia 1958
Adres siedziby Helsinki
Ideologia polityczna chrześcijańska demokracja
Młodzieżówka KD Nuoret
Barwy pomarańczowa i niebieska
Strona internetowa

Chrześcijańscy Demokraci (fiń. Kristillisdemokraatit, KD, szw. Kristdemokraterna) – fińska partia polityczna o profilu chadeckim. Do 2001 funkcjonowało jako Fińska Liga Chrześcijańska (fiń. Suomen Kristillinen Liitto, SKL). KD należy do Europejskiej Partii Ludowej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie powstało w 1958 na bazie frakcji chrześcijańskiej w Partii Koalicji Narodowej. Ugrupowanie opiera swój program na wartościach chrześcijańskich, deklaruje wspieranie rodzin i małych społeczności, wzmacnianie wspólnot lokalnych[2].

W wyborach do Eduskunty chadecy wystartowali po raz pierwszy również w 1958, uzyskując niespełna 0,2% głosów. Pierwszy raz mandat poselski zdobyli w 1970. Od tego czasu każdorazowo wprowadzali swoich przedstawicieli do parlamentu, otrzymując od 2,5% (1972) do 5,3% (2003) głosów. Reprezentowani są w Eduskuncie przez 3–10 posłów[3].

W wyborach do Parlamentu Europejskiego dwukrotnie partia wprowadzała swojego kandydata (w 1999 i w 2009). W różnych wyborach blokowała swoje listy z innymi ugrupowaniami centrowymi i prawicowymi.

W latach 1991–1995 partia współtworzyła centroprawicową koalicję rządową z Esko Aho na czele. W wyborach krajowych w 2011 chadecy otrzymali 4% głosów i 6 mandatów[3]. Dołączyli wówczas do koalicji tworzącej najpierw rząd Jyrkiego Katainena, następnie gabinet Alexandra Stubba. W 2015 chadecy otrzymali 3,5% głosów[3], powracając następnie do opozycji.

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]