Chrzest Chrystusa (obraz Andrea del Verrocchio)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrzest Chrystusa
Battesimo di Cristo
Ilustracja
Autor

Andrea del Verrocchio i Leonardo da Vinci

Data powstania

ok. 1470–1475

Medium

tempera i olej na desce

Wymiary

180 × 152 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Florencja

Lokalizacja

Galeria Uffizi

Chrzest Chrystusa (wł. Battesimo di Cristo) – obraz włoskiego rzeźbiarza i malarza renesansowego, przedstawiciela quattrocenta florenckiego Andrei del Verrocchio.

Autorzy obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz został wykonany na zlecenie klasztoru San Salvi z Florencji. Głównym autorem dzieła jest Verrocchio, ale w jego wykonaniu pomagali jego ówcześni uczniowie, m.in. Leonardo da Vinci i Sandro Botticelli. Mistrz zaprojektował układ kompozycji oraz wykonał główne postacie Chrystusa[1] i św. Jana Chrzciciela. Nieznany malarz namalował dłonie Boga Ojca na górze obrazu, palmę po lewej stronie i skalisty pejzaż po prawej stronie. Botticelli jest autorem twarzy anioła znajdującego się na drugim planie, widzianej frontalnie. Wykończenie dzieła dokonał Leonardo, który dodał drugiego anioła odwróconego plecami, namalował ręce pierwszego anioła, ujednolicił plany kompozycji, za pomocą laserunku poprawił postać Chrystusa oraz dodał zamglony pejzaż w tle.

Tematyka obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia Jezusa stojącego w rzece Jordan, którego chrzci św. Jan. Obok klęczy dwoje aniołów, trzymając w rękach zdjęte szaty. Nad postaciami znajduje się gołąb symbolizujący Ducha Świętego, a nad nim widoczne są rozpostarte dłonie Boga Ojca. Postacie te są dopełnieniem Trójcy Świętej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według innych badań postać Chrystusa wykonał Lorenzo di Credi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]