Cibalia Vinkovci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cibalia
Pełna nazwa Hrvatski Nogometni Klub Cibalia Vinkovci
Barwy jasnoniebiesko-białe
Data założenia 1919
Liga Prva HNL
Stadion Cibalia
Prezes Chorwacja Željko Čulo
Trener Chorwacja Siniša Jalić
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Hrvatski Nogometni Klub Cibalia Vinkovci – klub piłkarski z Chorwacji, mający siedzibę w mieście Vinkovci, grający w chorwackiej pierwszej lidze. Nazwa Cibalia wzięła się od starożytnej nazwy miasta Vinkovci, które w czasach rzymskich nosiło nazwę Colonia Aurelia Cibalae

Historia[edytuj]

Klub został założony w 1919 roku jako HGŽK Cibalia Vinkovci. W 1925 doszło do fuzji z RŠK Sloga. Podczas II wojny światowej klub przestał istnieć. Po wojnie Sloga oraz OFD Graničar połączyły się w jeden klub, który nazwano FD Dinamo Vinkovci. W 1982 roku Dinamo awansowało do pierwszej ligi Jugosławii. Tam grało przez 4 lata, a w 1986 powróciło do 2. ligi.

W latach 90. klub grał już w chorwackiej lidze i powrócił do pierwotnej nazwy Cibalia. Najwyższe miejsce w historii klubu w lidze to piąte. W sezonie 2003/2004 Cibalia spadła do drugiej ligi. Klubowi odjęto 6 punktów z powodu zaległości finansowych w sprawach transferów kilku piłkarzy. Jednakże w sezonie 2004/2005 Cibalia powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W Pucharze Chorwacji największym sukcesem klubu z Vinkovci był awans do finału w 1999 roku, w którym Cibalia przegrała z NK Osijek.

Piłkarze w historii klubu[edytuj]

Stadion[edytuj]

Stadion Cibalia jest położony w południowej części miasta i liczy 12 108 miejsc.

Europejskie puchary[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]