Dzień Świętego Patryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Świętego Patryka
Ilustracja
Parada w dniu św. Patryka, Dublin, 2010
Dzień

17 marca

Państwa

 Irlandia

Typ święta

narodowe i religijne

Religie

katolicyzm

Zwyczaje

noszenie ubrań w kolorze zielonym, picie irlandzkiej whiskey

Upamiętnia

św. Patryka

Symbole

zielona koniczyna

Inne nazwy

irl. Lá 'le Pádraig

Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick’s Day, irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandiiśw. Patryka.

Obchody w Irlandii[edytuj | edytuj kod]

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii[1], Irlandii Północnej[2], Nowej Fundlandii i Labradorze[3] oraz na Montserrat[4]. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Głównym symbolem święta jest shamrock, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey[a][5] – obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna[6].

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Obchody na świecie[edytuj | edytuj kod]

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. Przykładem może tu posłużyć Gdańsk, który oświetla na zielono Kotwicę oraz wiadukty (przy Galerii Bałtyckiej oraz przy Polsat Plus Arenie Gdańsk)[7]. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę[8].

W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Sam zwyczaj podawania tego dnia zielonego piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii, zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku. W samej Irlandii zwyczaj ten pojawił się niedawno, raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków[9].

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Wieża telewizyjna w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju[10][11], Ratusz w Poznaniu[12], Stadion Miejski w Poznaniu[12].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Irlandzki zapis trunku to whiskey, nie: whisky.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Public holidays.
 2. Bank and public holiday dates. nidirect.gov.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-22)]..
 3. Government Holidays. exec.gov.nl.ca. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-11)]..
 4. Montserrat Public Holidays.
 5. Felicity Cloake: Irish whiskey: the spirit of St Patrick. guardian.co.uk, 16 marca 2011. [dostęp 2012-03-16]. (ang.).
 6. Justyna Mazurek, Krzysztof Schramm: Irlandia i Irlandia Północna. Bielsko-Biała: Pascal, 2007, s. 537, seria: Praktyczny Przewodnik. ISBN 978-83-7304-712-9.
 7. Agata Olszewska, Dzień św. Patryka. 17 marca Gdańsk rozbłyśnie na zielono [online], Gdańsk – oficjalny portal miasta [dostęp 2020-05-29] (pol.).
 8. Wszystko na zielono, czyli dziś jest Dzień św. Patryka. wyborcza.pl, 17 marca 2007. [dostęp 2012-03-10].
 9. Grzegorz Kowalczyk: Dzień Świętego Patryka. Dziś wszyscy jesteśmy Irlandczykami. newsweek.pl, 17 marca 2011. [dostęp 2012-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].
 10. Niagara Falls to go green for St Patrick’s Day. rte.ie, 21 lutego 2012. [dostęp 2012-03-17].
 11. 12 Places Around the World That Turn Green for St. Patrick’s Day. 15 marca 2012. [dostęp 2012-03-17].
 12. a b Poznań uczcił Dzień św. Patryka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]