Cirrostratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cirrostratus
Ilustracja
Cirrostratus
Skrót nazwy

Cs

Symbol

Piętro

wysokie

Wysokość podstawy

6 – 12 km

Wygląd

przejrzysta, mglista zasłona

Chmura opadowa

N

Cirrostratus (Cs, chmura warstwowo-pierzasta) – chmura w postaci przejrzystej, mglistej i często prawie niewidocznej zasłony, nie daje opadów. Składa się głównie z kryształków lodu w kształcie blaszek. Często powoduje powstawanie zjawiska halo wokół Słońca oraz Księżyca, czasami jedynie halo jest jej wyraźnym objawem[1].

Należy do chmur wysokich, występuje na wysokości od 6 do 12 km[2].

W zasłonie tworzącej chmurę cirrostratus można czasem obserwować efekt prążkowania – takie chmury nazywa się wtedy cirrostratus undulatus (Cs un).

Chmury cirrostratus można od chmur altostratus odróżnić tym, że są cieńsze – nigdy nie zasłaniają całkowicie słońca – a często wręcz są na tyle cienkie, że bardzo trudno je odróżnić od niepokrytego nimi nieba.

Mogą się kończyć ostrą granicą lub przechodzić płynnie w chmury cirrus.

Pojawienie się chmur cirrostratus może, podobnie jak w przypadku chmur cirrus, być zwiastunem nadchodzącego frontu ciepłego, czyli pogorszenia pogody. Chmury mogą także towarzyszyć frontowi chłodnemu, a dokładniej, cumulonimbusom. Jeśli kowadło cumulonimbusa rozpościera się wystarczająco wysoko, to z jego wysokich części mogą tworzyć się chmury cirrostratus.

Symbol, którym oznacza się chmury typu cirrostratus:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cs. [dostęp 2010-02-09].
  2. Sandy weather. [dostęp 2010-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-10)].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]