City Rats

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
City Rats
Gatunek dramat,
czarna komedia
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 11 lutego 2009 r.
Kraj produkcji Wielka Brytania Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 94 minuty
Reżyseria Steve M. Kelly
Scenariusz Simon Fantauzzo
Muzyka Mark Maclaine,
Julia Johnson
Zdjęcia Adam Levins
Montaż Ben King
Produkcja William Borthwick,
Dean Fisher

City Ratsbrytyjski film fabularny (hybryda dramatu i satyrycznej czarnej komedii) z 2009 roku, napisany przez Simona Fantauzzo oraz wyreżyserowany przez Steve'a M. Kelly'ego. Produkcja niezależna, debiut reżyserski Kelly'ego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Londyn. Ośmiorgu powiązanych ze sobą bohaterów boryka się z problemami codzienności, usilnie walcząc o uznanie i akceptację wśród szeroko zróżnicowanego miejskiego społeczeństwa.

Biznesmen Jimbo śni o zrzucaniu arbuzów z dachu wielopiętrowego biura w celu przetestowania efektów swojego ewentualnego samobójstwa. Gdy pewnego dnia rzeczywiście decyduje się na odebranie sobie życia, na sąsiednim dachu dostrzega dwudziestosześcioletnią Sammy, także próbującą rzucić się z wysokości. Oboje postanawiają wzajemnie sobie pomóc i poszukać innych dróg wyjścia z ciężkich życiowych sytuacji. Były partner Sammy, Dean, który zdradził ją z innym mężczyzną, boryka się ze swoją ekscentryczną, artystyczną naturą oraz problemami z nasilającą się impotencją. Ratunkiem z kryzysu dla młodego Londyńczyka wydaje się być sąsiadka, kulawa prostytutka Gina, prowadząca życie pełne rutyny i samotności. Między Deanem i Giną nawiązuje się nietypowy, przyjacielski związek.

Niepogodzony z własną seksualnością, skryty gej Olly (były kochanek Deana) zostaje namówiony przez rodziców do opieki nad głuchoniemym, autystycznym bratem Chrisem. Gdy odkrywa homoseksualne zapędy Chrisa, zdaje sobie sprawę, że niepełnosprawny brat czuje się ze swoją orientacją znacznie bardziej komfortowo niż on sam. Pewnego weekendowego wieczoru bracia wkraczają w świat gejowskich klubów Soho, by pomóc Chrisowi stracić cnotę. Mimo własnych uprzedzeń i obaw, Olly zbliża się także do swojego dawnego adoratora. Drugim bratem Olly'ego jest Pete, dawno skłócony z rodziną eks-kryminalista i alkoholik, po wyjściu z więzienia pracujący w obskurnym barze. Mężczyzna jest śledzony przez Carol, nieśmiałą, czarnoskórą starszą kobietę − w rzeczywistości matkę dawno zamordowanego gangsterskiego partnera Pete'a. Niechętnie Pete otwiera swoje serce na kobietę i decyduje się pomóc jej w poszukiwaniach zwłok syna.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wydanie filmu[edytuj | edytuj kod]

Film City Rats promowany był sloganem reklamowym: "Życie nie jest takie, jak przedstawia się je w filmach".

Światowa premiera projektu miała miejsce dnia 11 lutego 2009 roku w trakcie European Film Market w Niemczech[1]. W rodzimej Wielkiej Brytanii, 24 kwietnia 2009 film został zaprezentowany na festiwalu East End podczas targów filmowych Genesis Cinema Whitechapel[2], by już trzy dni później, 27 maja, odnotować premierę w obiegu DVD/Blu-ray[3]. Film wyświetlany był także w trakcie gali Apollo West End oraz wprowadzony został na rynek kinowy[3].

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Film uzyskał mieszane recenzje krytyków.

David Jenkins, pamflecista magazynu Time Out, wydał projektowi złą recenzję, wyceniając go na 1/5 gwiazdek. Film uznał za nielogiczny, a aktorstwo za soap-operowe. Jedynym pozytywnie przez siebie ocenionym elementem filmu uczynił kreację Susan Lynch, której postać podsumował jako "sympatyczną, pyskatą kurwę-kalekę"[4].

Z recenzją neutralną film spotkał się w recenzji Dominica Wellsa dla dziennika The Times. Wells napisał: "City Rats jest jak stary trabant: przygnębiający, skłonny do gry na zwłokę, z elementami, które nie są ze sobą właściwie zespawane. (...) (To film, na który składa się − przyp.) osiem luźno połączonych ze sobą opowiadań, wspólnie poruszających ten sam temat − trudność w przywiązywaniu się". Podsumowując, recenzent określił film jako mało ambitny, lecz w pozytywny sposób kontemplujący nad kwestią samobójstwa[5].

Według Deana Fishera (talentcircle.org), City Rats to dzieło "odświeżające i oryginalne, (...) śmiało poruszające współczesne zagadnienia, takie jak seksualność, niepełnosprawność czy pochodzenie etniczne (...)"[3].

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film minął się z sukcesem komercyjnym, zarabiając jedynie na terenie Wielkiej Brytanii czterysta osiemdziesiąt osiem funtów. Odniósł nieznaczny sukces na rynku DVD/Blu-ray wiosną 2009, kiedy to notowany był na wydawanej przez The Official Charts Company liście UK DVD Chart, zestawiającej najchętniej nabywane przez brytyjskich klientów w sklepach filmy.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do filmu stworzyli Mark "The Silence" Maclaine oraz Julia Johnson, członkowie londyńskiego post-triphopowego zespołu Second Person. Na ścieżce dźwiękowej duet zamieścił jeden ze swoich wcześniejszych utworów, "Paper Umbrella". Nad muzyką filmową pracował także Spencer Hickson.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Release dates for City Rats (2009). Internet Movie Database (IMDb). (ang.) [dostęp 2011-03-09]
  2. "The East End Film Festival is underway". bbc.co.uk. 2009-04-24. (ang.) [dostęp 2011-03-09]
  3. a b c Fisher, Dean (2009). "City Rats announces UK release date and premiere". talentcircle.org. (ang.) [dostęp 2011-03-09]
  4. Jenkins, David (2009-04-23). "Movie Reviews: City Rats (2009)". Time Out, nr 2018. (ang.) [dostęp 2011-03-09]
  5. Wells, Dominic (2009-04-23). "Video: City Rats". The Times. (ang.) [dostęp 2011-03-09]