Cloudbuster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cloudbuster – urządzenie, które miało służyć do manipulacji zjawiskami pogodowymi, zaprojektowane przez austriackiego psychoanalityka Wilhelma Reicha, który postulował istnienie orgonu[1]. Brak jest jakiegokolwiek dowodu na działanie tego urządzenia[2].

W założeniu cloudbuster miał mieć działanie podobne do piorunochronu, to jest skupiać hipotetyczną energię orgonu w jednym miejscu i kierować ją do zbiornika wypełnionego materiałem absorbującym, np. do zbiornika wodnego. Reich przeprowadził wiele eksperymentów z cloudbusterem, nazywając badanie "Cosmic Orgone Engineering"[1].

Pozostałości Cloudbustera w stanie Maine

Cloudbuster pierwotnie składał się z szeregu równoległych pustych metalowych rur równej długości (pierwsze urządzenie składało się z 6 rur), których zakończenia były podłączone do metalowych węży (pierwotnie o mniejszej średnicy, później o większej średnicy). W późniejszych wersjach rury były ułożone w dwa lub więcej szeregów, rury miały różną długość i były połączone poprzez kolektor do jednego metalowego węża o dużej średnicy. Otwarte części rur miały być skierowane w niebo, natomiast rury miały być podłączone do absorbera orgonu. Pozostałości jednego z urządzeń Reicha znajdują się w Rangeley, w amerykańskim stanie Maine. Choć Reich do śmierci nie udowodnił działania urządzenia, zakładał że może ono dawać możliwość rozpędzania chmur lub zatrzymania deszczu (urządzenie wycelowane w środek dużej chmury) lub też zwiększenia masy chmur i wywołanie deszczu (urządzenie wycelowane w mniejsze chmury znajdujące się na obrzeżach)[1].

Odniesienia popkulturowe[edytuj | edytuj kod]

Idea manipulowania pogodą i działania urządzenia cloudbuster nie znalazła uznania za życia Reicha, ponieważ prowadzone przez niego publiczne eksperymenty kończyły się każdorazowo niepowodzeniem. Dopiero w 1973 roku została wydana książka pod tytułem A Book of Dreams, zawierająca wspomnienia Petera Reicha (ur. 1944), który jako dziecko towarzyszył ojcu w czasie eksperymentów z cloudbusterem (w momencie aresztowania ojca Peter miał 12 lat). Książka spowodowała wzrost zainteresowania działaniem tego urządzenia i pojawienie się wielu mitów, legend dotyczących jego działania. Na przełomie lat 70 i 80 XX wieku Cloudbuter a także postać Wilhelma Reicha i jego syna Petera pojawia się w publikacjach, komiksach, utworach muzycznych i filmach, mimo że książka Petera Reicha nie opisuje samego urządzenia tylko opis nietypowej relacji syna z ojcem oraz od śmierci Wilhelma Reicha do publikacji upłynęło 16 lat i większość urządzeń została zniszczona.

Wilhelm Reich i Cloudbuster był inspiracją dla utworu "Cloudbusting" brytyjskiej wokalistki Kate Bush oraz scenariusza teledysku do tego utworu którego scenarzystami są Terry Gilliam i Kate Bush[3]. Reżyserem teledysku jest Julian Doyle[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Sharaf, Myron (1994). Fury on Earth: A Biography of Wilhelm Reich. Da Capo Press (first published by St. Martin's Press, 1983), pp. 379−380.
  2. Turner, Christopher, 1972-, Adventures in the orgasmatron : how the sexual revolution came to America, wyd. 1st ed, New York: Farrar, Straus and Giroux, 2011, ISBN 978-0-374-10094-0, OCLC 681499635 [dostęp 2019-03-25].
  3. Kate Bush Interview about Cloudbusting #1. k8fan 2006-08-02. [dostęp 2019-04-03].
  4. Moy, Ron, 1956-, Kate Bush and Hounds of love, Aldershot, Hampshire, England: Ashgate, 2007, ISBN 978-0-7546-8678-1, OCLC 646208935 [dostęp 2019-04-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]