Clover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mangi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Clover
Gatunek fantasy, cyberpunk
Manga
Clover
Autor Clamp
Wydawca Kōdansha
Drukowana w Amie
Wydawana 19971999
Liczba tomów 4 (niedokończona)
OVA
Clover Music Video
Reżyser Kitaro Kousaka
Nobuteru Yuki
Studio CLAMP, Madhouse
Liczba odcinków 1
Data wydania 1999

Clover to manga zespołu CLAMP. Została opublikowana w Japonii przez Kōdansha i w Ameryce Północnej przez Tokyopop. Charakterystyczną cechą mangi jest częste używanie złudzeń optycznych, brak obramowanych kadrów i ilustracje przypominające stylem układ kinowy. Sama nazwa w tłumaczeniu na polski oznacza koniczyna.

Clover składa się z 4 tomów wydawanych od 1997 do 1999 roku. Dwa pierwsze przedstawiają główną historię, a dwa ostatnie są reminiscencjami, które tłumaczą związek między pewnymi wydarzeniami, jednakże wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Ponieważ Clover nie rozstrzyga ostatecznie sporej części wątków, praca jest zakwalifikowana jako niedokończona i czeka na dalsze rozwinięcie. Panie z CLAMP osobiście oświadczyły w październiku 2004 w CLAMP vol. 2, że planują zamknąć historię w 5 lub 6 tomach. Zespół ludzi ze studia Madlax odpowiedzialnych za X/1999 movie stworzył w 1999 film bazujący na mandze Clover. Został przedstawiony japońskiej publice przez wydaniem pierwszego filmu Card Captor Sakura. Do dziś nie został on wydany w komercyjnej formie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Clover skupia się na historii młodej dziewczyny zwanej Suu. W cyberpunkowym świecie, w którym przyszło jej żyć, wojsko prowadzi poszukiwania utalentowanych dzieci zwanych "Clovery" (Koniczyny), które posiadają magiczne zdolności. Dzieci takie są klasyfikowane przez Radę Pięciu Starców w zależności od potęgi ich mocy, a potem tatuowane symbolem The Clover Project z ilością listków koniczyny odpowiadającą poziomowi ich umiejętności. Suu jest oznakowana jako jedyna "4-listna Clover". Innymi Cloverami jest jeszcze jeden z dwóch "3-listnych" Ran, Gingetsu jest "2-listny", a Oruha jako "1-listna". Suu jak i inne Clovery zostaje uwięziona, by ograniczyć ich kontakt z ludźmi, ponieważ rząd boi się, że mogą one rozwinąć swoje zdolności i zostać użyte jako broń, przez co zagrozić narodowemu bezpieczeństwu kraju.

Będąc odizolowana od reszty ludzi, Suu tęskni za towarzystwem i posiada tylko jedno życzenie, o które prosi, a mianowicie pragnie odwiedzić "Fairy Park" (Wesołe Miasteczko). Jej eskortę stanowi Kazuhiko, były żołnierz, który został zmuszony do podjęcia się tego zadania. Pomimo że potem się dowiadujemy, że Kazuhiko i Suu mają wspólną przyjaciółkę Oruhę, fani podejrzewają, że wybór Kazuhiko będzie miał o wiele większe znaczenie, niż to zostało ujawnione w dotychczasowej historii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]