Tsubasa Reservoir Chronicle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tsubasa –Reservoir Chronicle–
jap. ツバサ–RESERVoir CHRoNiCLE–
(Tsubasa –Rezaboa Kuronikuru–)
Gatunekprzygodowy, fantasy, romans, komedia
Manga
AutorClamp
WydawcaKōdansha
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Magazine
Wydawanamaj 20037 października 2009
Liczba tomów28
Telewizyjny serial anime
Tsubasa Chronicle
ReżyserKōichi Mashimo
Hiroshi Morioka
ProducentNHK
ScenariuszHiroyuki Kawasaki
MuzykaYuki Kajiura
StudioBee Train
Stacja telewizyjnaJaponia NHK, Animax
Polska Hyper
Premierowa emisja9 kwietnia 20054 listopada 2006
Liczba odcinków52
Film animowany
Tsubasa Chronicle: The Movie
ReżyserItsuro Kawasaki
MuzykaYuki Kajiura
StudioProduction I.G
Wydany20 sierpnia 2005
Czas trwania35 minut
OVA
Tsubasa Tokyo Revelations
ReżyserShunsuke Tada
StudioProduction I.G
Liczba odcinków3
Data wydania16 listopada 2007 – 17 marca 2008
Czas trwania30 min
OVA
Tsubasa Shunraiki
ReżyserShunsuke Tada
StudioProduction I.G
Liczba odcinków2
Data wydania17 marca 2009 – 15 maja 2009
Czas trwaniaok. 24 min i 28 min
Gra komputerowa
Tsubasa Chronicle
ProducentArika
PlatformaNintendo DS
Data wydania31 grudnia 2005
Gra komputerowa
Tsubasa Chronicle Vol.2
ProducentArika
PlatformaNintendo DS
Data wydania20 kwietnia 2006
Manga
Tsubasa – WoRLD CHRoNiCLE – niraikanai-hen
AutorClamp
WydawcaKōdansha
Drukowana wMagazine Special
Shūkan Shōnen Magazine
Wydawana20 sierpnia 2014kwiecień 2016
Liczba tomów3

Tsubasa –Reservoir Chronicle– (jap. ツバサ–RESERVoir CHRoNiCLE– Tsubasa –Rezaboa Kuronikuru–)shōnen-manga napisana oraz ilustrowana przez japońską kobiecą grupę mangaczek Clamp. Głównymi bohaterami mangi są Sakura, księżniczka Królestwa Clow, która traci wszystkie swoje wspomnienia, oraz Syaoran, młody archeolog i przyjaciel z dzieciństwa księżniczki, który dostaje misję uratowania jej życia. Yūko Ichihara, Wiedźma Wymiarów, wysyła się tę dwójkę w towarzystwie dwóch innych jej gości – Kurogane i Faya w podróż przez wymiary, by odnaleźć zagubione wspomnienia księżniczki, które przyjęły formę piór.

Seria została stworzona z chęci połączenia w jakiś sposób wszystkich poprzednich prac stworzonych przez grupę Clamp, toteż wielu bohaterów występujących w mandze jest bazowanych na istniejących wcześniej bohaterach (np. dwoje głównych bohaterów jest bazowanych na bohaterach mangi Cardcaptor Sakura) lub występuje w mandze na zasadzie crossoveru (postacie z mangi ×××HOLiC).

Manga była wydawana przez firmę Kōdansha w czasopiśmie Shūkan Shōnen Magazine od maja 2003 do października 2009 roku, doczekała się również animowanej adaptacji. W latach 2005-2006 studio Bee Train wyprodukowało serię pt. Tsubasa Chronicle (jap. ツバサ・クロニクル Tsubasa Kuronikuru), która łącznie składa się z 52 odcinków, podzielonych na dwie serie. Ponadto, studio Production I.G wyprodukowało film, którego akcja rozgrywa się pomiędzy tymi dwoma sezonami, zatytułowany Gekijōban Tsubasa Kuronikuru Torikago no Kuni no Himegimi (jap. 劇場版 ツバサ・クロニクル 鳥カゴの国の姫君). Dodatkowo, studio to wyprodukowało także dwie serie OVA, nazwane kolejno Tsubasa Tokyo Revelations (jap. ツバサ TOKYO REVELATIONS) oraz Tsubasa Shunraiki (jap. ツバサ春雷記). Od sierpnia 2014 roku w czasopiśmie Magazine Special był wydawany sequel mangi pt. Tsubasa –WoRLD CHRoNiCLE– niraikanai-hen (jap. ツバサ-WoRLD CHRoNiCLE-ニライカナイ編). Seria zamyka się w trzech tomach.

W Polsce serie wyprodukowane przez Bee Train oraz film studia Production I.G można było oglądać na kanale Hyper. Odcinki obu serii, film oraz OVA Tsubasa Tokyo Revelations zostały również wydane na DVD przez AV Visionen.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria przedstawia dwójkę przyjaciół z dzieciństwa – Syaorana, młodego archeologa, który pracuje wśród tajemniczych ruin znajdujących się w Królestwie Clow, oraz Sakurę, księżniczkę owego królestwa i córkę zmarłego króla o imieniu Clow Reed. Pewnego dnia coś przyzywa księżniczkę do ruin. Tam jej duch i wspomnienia przyjmują formę skrzydeł, a jej ciało zaczyna być pochłaniane przez ruiny. Syaoran ratuje księżniczkę, ale pióra rozpadają się, podróżując do innych czasów i wymiarów, zostawiając księżniczkę w katatonicznym stanie bliskim śmierci. Yukito, nadworny czarownik, wysyła Syaorana i Sakurę do Yūko Ichihary, Wiedźmy Wymiarów, która oferuje mu możliwość podróży przez wymiary, by odnaleźć zagubione wspomnienia księżniczki. W tym samym czasie, do Yūko przybywają również inni goście, którzy chcieliby spełnienia swych pragnień: Kurogane – ninja, który chce powrócić do domu po tym, jak księżniczka Tomoyo go z niego wygnała; a także Fay D. Flowright – czarownik, który pragnie, by nigdy nie mieć możliwości powrotu do swojego świata, Celes, by uniknąć spotkania z jego władcą, Ashurą. W zamian za możliwość podróży między wymiarami każdy z nich musi zapłacić odpowiednią cenę – muszą oddać to co posiadają najcenniejszego. Kurogane zatem oddaje swój miecz, Ginryū; Fai oferuje swój tatuaż, który tłumi jego magię; Shaoran natomiast musi oddać wszystkie wspomnienia Sakury w których się pojawia. W zamian otrzymują towarzysza podróży – istotę o imieniu Mokona Modoki, która m.in. jest w stanie przemierzać wymiary i wyczuwać obecność piór Sakury. Po odnalezieniu kilku pierwszych piór Sakura budzi się i stopniowo zaczyna normalnie funkcjonować. W miarę kolejnych przygód bohaterowie zbliżają się do siebie, a także odkrywają, że pióra wykazują różnorodne, unikalne właściwości, wpływając na otaczającą je rzeczywistość.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Seria została stworzona z chęci połączenia w jakiś sposób wszystkich poprzednich prac stworzonych przez grupę Clamp, toteż wielu bohaterów występujących w mandze jest bazowanych na istniejących wcześniej bohaterach lub występuje na zasadzie crossoveru. Pierwowzorami postaci Sakury i Syaorana są Sakura Kinomoto (jap. 木之本 さくら Kinomoto Sakura) oraz Syaoran Li (jap. 李 小狼 Ri Shaoran; Pinyin: Lǐ Xiǎoláng) z mangi Cardcaptor Sakura, a pierwowzorem Mokony Modoki jest Mokona (jap. モコナ Mokona) z mangi Wojowniczki z Krainy Marzeń. Spośród wszystkich postaci pojawiających się w mandze, swoich pierwowzorów nie posiadają jedynie postacie Kurogane i Faya. Na zasadzie crossoveru pojawiają się w mandze postacie z mangi ×××HOLiC – Yūko Ichihara (jap. 壱原 侑子 Ichihara Yūko) oraz Kimihiro Watanuki (jap. 四月一日 君尋 Watanuki Kimihiro).

Główne postaci[edytuj | edytuj kod]

 • Syaoran (jap. 小狼 Shaoran) – archeolog, mieszkaniec Królestwa Clow. Adoptowany syn archeologa o imieniu Fujitaka i bliski przyjaciel księżniczki Sakury. W wyniku incydentu w ruinach, w którym Sakura traci pamięć, rusza w podróż by odnaleźć jej wspomnienia, pomimo iż w ramach zapłaty dla Yūko, Sakura nigdy sobie go nie przypomni. Mimo wszystko znów udaje się mu zbliżyć do Sakury w trakcie kolejnych podróży, jak również zaprzyjaźnić z pozostałymi kompanami – Fayem, Kurogane i Mokoną. Dobrze włada mieczem, został wyszkolony w sztukach walki przez Seishirō i Kurogane.
Seiyū: Miyu Irino
 • Sakura (jap. サクラ) – księżniczka Królestwa Clow, przyjaciółka z dzieciństwa Syaorana. Potężna siła sprawia, że jej wspomnienia w postaci piór zostają rozproszone po różnych czasach i wymiarach. By je odzyskać i tym samym ocalić jej życie, zostaje razem z Syaoranem wysłana do Yūko. Po odzyskaniu pierwszych kilku piór, budzi się, choć na początku jest bardzo słaba i zdezorientowana. Rośnie w siłę w miarę odzyskiwania kolejnych piór. Ma łagodną, przyjazną osobowość i wkrótce znów zaczyna ją łączyć nić porozumienia z Syaoranem.
Seiyū: Yui Makino
 • Kurogane (jap. 黒鋼) – ordynarny i ciężki w obyciu ninja z Japonii, który zostaje odesłany ze swojego świata do Yūko przez księżniczkę Tomoyo, po to by odkrył swą prawdziwą siłę. W zamian za możliwość podróżowania między wymiarami i możliwość powrotu do swojego świata, oddaje Wiedźmie jako zapłatę swój rodowy miecz, Ginryū (jap. 銀竜). W trakcie jednej z kolejnych podróży zdobywa nowy miecz – Sōhi (jap. 蒼氷), którym posługuje się aż do podróży do świata Celes. Szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi członkami grupy, zostaje również nauczycielem Syaorana. Pomimo iż bywa porywczy i grubiański, jest też bardzo spostrzegawczy i inteligentny. Pomimo że Fay często się z nim droczy i stroi sobie z niego żarty, Kurogane jest w stanie odczytać prawdziwą naturę Faya.
Kurogane jest synem arystokraty z prowincji Suwa w Japonii oraz miko, która chroniła okolicę za pomocą magicznej bariery. Trenował sztuki walki pod okiem ojca, chcąc któregoś dnia móc chronić swoich najbliższych. Pewnego dnia Fei Wang Reed zaatakował jego rodzinne strony, wykorzystując armię demonów. Jego ojciec poległ w walce, natomiast matkę Fei Wang zabił osobiście. Osierocony Kurogane został wówczas dzięki interwencji Yūko przygarnięty pod skrzydło księżniczki Tomoyo. Po tym jak dowiaduje się, że Fei Wang doprowadził do tej sytuacji po to, by uczynić Kurogane pionkiem w swojej rozgrywce, Kurogane kontynuuje podróż, by móc zabić Fei Wanga.
Seiyū: Tetsu Inada
 • Fay D. Flowright (jap. ファイ・D・フローライト Fai D. Furōraito) – potężny czarnoksiężnik ze świata Celes. Podróżuje do Yūko po tym, jak opieczętowuje króla Ashurę, władcę Celes i zostawia na straży swoją podwładną, Chī. Jego życzeniem jest, by nigdy więcej nie powrócić do swojego kraju, a jako zapłatę oddaje Yūko tatuaż tłumiący jego magię. Ponieważ nie posiada już tatuażu, Fay decyduje się nie używać więcej swojej magii. Fay wydaje się być wiecznie pogodny i beztroski, często również stroi sobie żarty z Kurogane. Jest to jednak jedynie gra, pod którą skrywa się osoba chłodna i posiadająca ogromną wiedzę. Źródłem magii Faya jest niebieski kolor oczu, który umożliwia mu rzucanie zaklęć, jak również przedłuża jego żywot. Jego moc zostaje ukrócona o połowę, gdy Syaoran zjada jego lewe oko i jest zmuszony zostać wampirem by uratować swe życie[a].
Tak naprawdę pochodzi z kraju Valeria, a jego prawdziwe imię brzmi Yūi (jap. ユゥイ), a imię Fay należało do jego zmarłego brata bliźniaka. Początkowo bracia byli więzieni w wieży, jednak pewnego dnia Fei Wang Reed pojawia się w wieży i obiecuje uratować jednego z nich. Fay decyduje się na uratowanie Yūiego, w rezultacie czego spada z wieży i ginie. Fei Wang grzebie jednak we wspomnieniach Yūiego, by ten myślał, że wybrał własne życie zamiast brata. W zamian za obietnicę przywrócenia Faya do życia, Yūi dostaje wybór zostania pionkiem Fei Wanga, co doprowadza do tego, Fei Wang że rzuca na niego dwie klątwy – pierwszą jest przymus zabicia każdego czarnoksiężnika silniejszego od siebie oraz druga, która po uruchomieniu wykorzysta jego własną magię by zniszczyć świat. Wkrótce po tym zostaje znaleziony przez króla Ashurę, który przygarnia go pod swoje skrzydła. Ashura ofiarowuje Fayowi tatuaż, który jest w stanie stłumić pierwszą klątwę. Fay w końcu dowiaduje się, że Ashura miał umrzeć z rąk pierwszej klątwy nałożonej na Faya, jako że Ashura zabijał ludzi by uczynić swą magię silniejszą.
Seiyū: Daisuke Namikawa
 • Mokona Modoki (jap. モコナ=モドキ) – nazwa, która odnosi się do dwóch króliczopodobnych istot, stworzonych wspólnie przez Yūko oraz czarnoksiężnika Clow Reeda przed wydarzeniami z mangi. Biała Mokona podróżuje z grupą Syaorana, a w tym czasie czarna Mokona mieszka w sklepie Yūko.
Biała Mokona, której prawdziwe imię to Soel (jap. ソエル Soeru), zostaje dana grupie Syaorana w zamian za ich najcenniejsze rzeczy. Mokona jest bardzo pogodna, żywiołowa i pełna optymizmu, lubi stroić sobie żarty z Kurogane. Mokona odpowiedzialna jest za przemieszczanie się między wymiarami, choć nie ma ona żadnej kontroli nad tym do jakiego świata się przemieści. Posiada wiele różnych umiejętności, m.in. potrafi lokalizować pióra Sakury, przenosić przedmioty między wymiarami, wyczuwać aury oraz umożliwia komunikację międzyludzką między ludźmi z różnych światów. Z pomocą czarnej Mokony (której prawdziwe imię to Larg (jap. ラーグ Rāgu)) jest w stanie kontaktować się z Yūko.
Seiyū: Mika Kikuchi
 • Tsubasa (jap. ツバサ), nazywany również Syaoran (jap. 小狼 Shaoran) – chłopak, który początkowo jest jedynie tajemniczą postacią ze snów Syaorana. Pierwotnie Fei Wang Reed wykorzystał Tsubasę do stworzenia identycznego klona, który miałby zostać narzędziem w jego rękach. Syaoran zapieczętował połówkę swego serca w klonie, by ten mógł wykształcić własną osobowość i wydostać się później spod wpływu Fei Wanga. Pomimo bycia więzionym przez Fei Wanga, Tsubasa jest w stanie obserwować podróż klona za pomocą swojego lewego oka. Gdy Syaoran ucieka ze swojego więzienia dzięki pomocy Xing Huo, a jego klon zdradza swych przyjaciół, dołącza do grupy podróżników w jego zastępstwie, jako że pragnie odzyskać coś co stracił[a]. Jest dobrym wojownikiem i potężnym magiem – jest spokrewniony w linii prostej z czarnoksiężnikiem Clow Reedem. Jest w stanie rzucać zaklęcia wykorzystując przy tym obosieczny miecz, który na co dzień chowa w swym ciele.
Seiyū: Miyu Irino

Drugoplanowe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Fei Wang Reed (jap. 飛王・リード Fei Wong Rīdo; transkrybowany także jako Fei Wong Reed) – potężny czarnoksiężnik, który pragnie posiąść zdolności magiczne Sakury. Odpowiedzialny jest za rozproszenie jej wspomnień po różnych wymiarach, by zwiększyć ich moc w miarę ich ponownego zbierania. By zwiększyć szanse na zebranie piór, chciał uczynić Faya i Kurogane pionkami w swej rozgrywce, co jednak udało się jedynie w przypadku Faya. Jest odpowiedzialny za stworzenie klonów Syaorana i Sakury. Pomimo iż posiada moc przemierzania wymiarów, pragnie zwiększyć swe zdolności by móc spełnić swe pragnienie. Jest bezwzględny w dążeniu do celu, nie przejmując się jak wiele krwi zostanie przelanej w imię jego spełnienia. Jego symbolem jest znak podobny do nietoperza.
Seiyū: Kazuhiro Nakata
 • Xing Huo (jap. 星火) – podwładna Fei Wang Reeda. W mandze obserwuje jedynie uwięzionego Syaorana, w anime natomiast działa jako agent Fei Wanga w ostatnich odcinkach serii. Gdy Syaoran uwalnia się ze swojego więzienia, Xing Huo zdradza Fei Wanga, przenosząc Syaorana do sklepu Yūko. Za zdradę zostaje zamordowana przez Fei Wanga.
Seiyū: Sanae Kobayashi
 • Kyle Rondart (jap. カイル=ロンダート Kairu Rondato) – agent Fei Wanga. Po raz pierwszy pojawia się w kraju Jade, gdzie pracuje jako doktor w jednej z wiosek. W tym czasie dzieci z wioski giną w tajemniczych okolicznościach. Pomimo wrażenia sympatycznego i ciepłego człowieka, okazuje się, że to właśnie on stał za porwaniami dzieci by móc zdobyć jedno z piór Sakury, znajdujące się w pobliskim zamku[b]. Później śledzi podróżników w ich kolejnych przygodach, aż w końcu porywa puste ciało Sakury i zabiera je do Fei Wanga[c].
Seiyū: Mitsuru Miyamoto
 • Tōya (jap. 桃矢) – starszy brat księżniczki Sakury i władca królestwa Clow. Jest rozsądnym i odpowiedzialnym monarchą, bardzo opiekuńczym bratem i nie przepada za Syaoranem. Wiele alternatywnych wersji Tōyi spotyka bohaterów podczas ich podróży, w każdej z rzeczywistości przyjaźniąc się z Yukito.
Seiyū: Shin’ichirō Miki
 • Yukito (jap. 雪兎) – jest uprzejmym i łagodnym najwyższym kapłanem królestwa Clow i bliskim przyjacielem Tōyi. Jest dość potężnym magiem, posiadającym zdolność widzenia przyszłości. To on wysyła Sakurę i Syaorana do Wiedźmy Wymiarów, w nadziei, że uda się odzyskać wspomnienia i uratować życie Sakurze. Alternatywne wersje Yukito spotykają bohaterów podczas ich podróży, w każdej z rzeczywistości przyjaźniąc się z Tōyą.
Seiyū: Kōki Miyata
 • Yūko Ichihara (jap. 壱原 侑子 Ichihara Yūko), znana także jako Wiedźma Wymiarów – czarownica, która rezyduje we współczesnej Japonii. Prowadzi interes polegający na spełnianiu życzeń innych ludzi, jeśli tylko w zamian zapłacą równoważną cenę. Stoi na drodze w realizacji planów Fei Wang Reedowi pomagając w miarę możliwości głównym bohaterom, jako że zna prawdziwy cel jego działań. Mimo wielkiej mocy, ma świadomość, że jej ingerencja też ma swoje granice. Przed wydarzeniami z mangi Yūko współpracowała z czarnoksiężnikiem Clow Reedem, z którym to wspólnie stworzyła obie Mokony.
Seiyū: Sayaka Ōhara
 • Kimihiro Watanuki (jap. 四月一日 君尋 Watanuki Kimihiro) – podwładny Yūko i główny protagonista mangi ×××HOLiC. Początkowo nie wchodzi w interakcje z pozostałymi bohaterami, jednak okazuje się później, że jest silnie związany z istnieniem Syaorana.
Seiyū: Jun Fukuyama
 • Seishirō (jap. 星史郎) – podróżnik, który zyskał dzięki Yūko w zamian za prawe oko możliwość przemierzania wymiarów. Poszukuje dwóch wampirzych braci o imionach Kamui i Subaru. Podobnie jak swój młodszy brat Fūma, jest łowcą skarbów. Seishirō posiada także jedno z piór Sakury, które umożliwia mu wzywanie demonów i ich kontrolowanie. Jest doświadczonym, ale również bezwzględnym wojownikiem. Przez jakiś czas był również nauczycielem Syaorana.
Pierwowzorem Seishirō jest postać z mang Tokyo Babylon oraz X, Seishirō Sakurazuka.
Seiyū: Hiroki Touchi
 • Fūma (jap. 封真) – młodszy brat Seishirō, łowca skarbów oraz przywódca ludzi mieszkających w Tokyo Tower[a]. Jest także znajomym Yūko, dla której zbiera różne przedmioty podróżując po różnych wymiarach.
Pierwowzorem Fūmy jest jeden z głównych bohaterów mangi X, Fūma Monou.
Seiyū: Yūji Kishi
 • Księżniczka Tomoyo (jap. 知世姫 Tomoyo Hime) – księżniczka feudalnego państwa Japonii, która wysyła Kurogane do Wiedźmy Wymiarów. Tomoyo jest także miko, która odpowiedzialna jest za ochronę państwa przed demonami. Posiada także zdolność widzenia przyszłości w snach, jednakże oddaje ją Yūko w ramach ceny za spełnienie życzenia o przeniesienie Kurogane i reszty podróżników do Japonii, by mogli uciec kraju Celes.
W trakcie podróży między wymiarami, bohaterowie spotykają także alternatywne wersje Tomoyo. Między innymi są to Tomoyo Daidōji (jap. 大道寺 知世 Daidōji Tomoyo), która w świecie Piffle organizuje rajd, w którym główną nagrodą jest pióro Sakury; inna inkarnacja pojawia się także w filmie animowanym, gdzie jest księżniczką kraju Klatek dla ptaków i walczy o władzę ze swoim wujem.
Seiyū: Maaya Sakamoto
 • Król Ashura (jap. アシュラ王 Ashura-ō) – król Ceres i potężny czarownik, który wychował Faya po tym, jak odnalazł go w kraju Valeria. Na początku serii zostaje on uśpiony przez Faya, a następnie zostawiony pod pieczą Chi. To właśnie król Ashura jest powodem, dla którego Fay życzy sobie nigdy nie powrócić do Ceres. Później wychodzi na jaw, że Ashura był mordercą, który zabijał by zyskać więcej mocy. Król ofiarował również Fayowi tatuaż tłumiący klątwę Faya by zapobiec jej uruchomieniu.

Crossover[edytuj | edytuj kod]

Kurogane, Fay, Mokona oraz Syaoran (Tsubasa) kontynuują swą podróż po wydarzeniach z mangi po tym, jak Syaoran zmuszony jest podróżować przez wieczność by móc istnieć. Postacie te pojawiają się później na zasadzie crossoveru w jednym z odcinków animowanej adaptacji Kobato., a także w jednym z rozdziałów mangi ×××HOLiC.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Manga Tsubasa –Reservoir Chronicle– została napisana i zilustrowana przez mangaczki z grupy Clamp. Kolejne rozdziały były publikowane w czasopiśmie Shūkan Shōnen Magazine wydawnictwa Kōdansha od maja 2003[1] do 7 października 2009 roku[2]. Seria łącznie składa się z 233 rozdziałów nazywanych z francuskiego Chapitre (jap. シャピトル Shapitoru) i dzieli się na 28 tomów. Tomy pojawiały się na rynku od 9 sierpnia 2003 roku[3]. Ostatni tom został wydany 17 listopada 2009 roku[4]. Wszystkie tomy zostały również wydane w edycji specjalnej, zawierającej kolorowe strony oraz więcej ilustracji. Edycja specjalna była wydawana w tym samym czasie co edycja podstawowa[5][6].

Sequel[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2014 roku Kōdansha w czasopiśmie Magazine Special zapowiedziała wydawanie od sierpnia 2014 roku nowej mangi z serii Tsubasa, której fabuła będzie przeplatała się z serią ×××HOLiC Rei[7]. Nowa seria została zatytułowana Tsubasa –WoRLD CHRoNiCLE– niraikanai-hen (jap. ツバサ -WoRLD CHRoNiCLE- ニライカナイ編) i miała swoją premierę 20 sierpnia 2014 roku w magazynie Magazine Special wydawnictwa Kōdansha[8]. Pojedynczy rozdział pojawił się także w numerze magazynu Shūkan Shōnen Magazine, wydanym 17 lutego 2015 roku[9]. Pierwszy tankōbon pojawił się na rynku 17 lutego 2015 roku[10], a drugi tom 16 października 2015 roku[11]. Ostatni, trzeci tom tej mangi został wydany 17 sierpnia 2016 roku[12].

Anime[edytuj | edytuj kod]

Studio animacji Bee Train wyprodukowało 52 odcinki anime, podzielone na dwie serie po 26 odcinków każda, wydane pod wspólnym tytułem Tsubasa Chronicle (jap. ツバサ・クロニクル Tsubasa Kuronikuru)[13]. Scenariusz obu serii napisał Hiroyuki Kawasaki, a wyreżyserował Kōichi Mashimo (obie serie) oraz Hiroshi Morioka (jako drugi reżyser 2. serii). Muzykę do serialu napisała Yuki Kajiura[14]. Fabuła odcinków od 1 do 42 (16. odcinek 2. serii) jest oparta na wydarzeniach przedstawionych w mandze, natomiast pozostałe (od 43 do 52) stanowią oryginalną historię.

Anime miało swoją premierę na kanale NHK, w każdą sobotę o 18:25 od 9 kwietnia do 15 października 2005 roku (pierwsza seria)[15], oraz od 29 kwietnia 2006 do 4 listopada 2006 (druga seria)[16]. Serial ten był również nadawany w wielu innych krajach na świecie, za pośrednictwem takich stacji telewizyjnych jak Animax czy TVB.

W Polsce, Tsubasa Chronicle było emitowane z napisami na kanale Hyper. Premierowe odcinki pierwszego sezonu emitowane były od 30 maja do 24 czerwca 2007 roku, a odcinki drugiego sezonu od 18 czerwca do 13 lipca 2008 roku. Niezależnie od Hypera, AV Visionen także wydało serial, tym razem w formacie DVD. Pierwszą serię w latach 2006-2007, a drugą w 2008 roku.

Film[edytuj | edytuj kod]

Studio Production I.G wyprodukowało 35-minutowy film, którego akcja rozgrywa się pomiędzy sezonami serialu, zatytułowany Gekijōban Tsubasa kuronikuru torikago no kuni no himegimi (jap. 劇場版 ツバサ・クロニクル 鳥カゴの国の姫君). Pierwotnie film ten można było obejrzeć w japońskich kinach od 20 sierpnia 2005 roku, w zestawie razem z filmem Gekijōban ×××HOLiC manatsu no yoru no yume (jap. 劇場版 ×××HOLiC 真夏ノ夜ノ夢). Fabuła skupia się na kolejnej podróży w poszukiwaniu piór Sakury. Oryginalny tytuł filmu można tłumaczyć jako Film Tsubasa Chronicle: Księżniczka Kraju Klatek dla Ptaków.

Film ten został wyreżyserowany przez Itsuro Kawasakiego. Scenariusz został napisany przez Midori Goto oraz Junichiego Fujisaku. Muzykę napisała Yuki Kajiura.

Shōchiku wydało w Japonii ten film na DVD 25 lutego 2006 roku, zarówno w edycji podstawowej jak i rozszerzonej[17][18].

W Polsce film ten można było obejrzeć na kanale Hyper z napisami. Miał on swoją premierę 22 maja 2008 i zatytułowany został Tsubasa Chronicle: The Movie. AV Visionen wydało ten film na DVD w zestawie z filmem Gekijōban ×××HOLiC manatsu no yoru no yume. Na rynku pojawił się 21 września 2006 roku.

OVA[edytuj | edytuj kod]

Studio Production I.G wyprodukowało także dwie serie original video animation (OVA) związane z mangą. Zostały wyreżyserowane przez Shunsuke Tada’ego, scenariusz został napisany przez Nanase Ōkawę a muzykę napisała Yuki Kajiura.

Pierwsza, 3-odcinkowa seria OVA, zatytułowana Tsubasa Tokyo Revelations (jap. ツバサ TOKYO REVELATIONS) została wydana w trzech częściach, kolejno 16 listopada 2007 roku[19], 17 stycznia 2008 roku[20] oraz 17 marca 2008 roku[21] – kolejne odcinki były dołączane do specjalnych wydań 21, 22 i 23 tomu mangi[22]. OVA przedstawia wydarzenia, które chronologicznie rozgrywają się po 42. odcinku anime, a zatem obejmują rozdziały mangi od 107. do 135.; odcinki anime od 43. do 52., których nie było w mandze, zostały w OVA zignorowane. Fabuła skupia się na kolejnych poszukiwaniach pióra Sakury, tym razem w prokapitalistycznym Tokio; w trakcie poszukiwań, wyjawiony zostaje związek pomiędzy Syaoranem, a identycznym człowiekiem więzionym przez Fei Wong Reeda.

Druga, 2-odcinkowa OVA, zatytułowana Tsubasa Shunraiki (jap. ツバサ春雷記) została wydana w dwóch częściach. Pierwszy odcinek został dołączony do wydania 26. tomu mangi, wydanego 17 marca 2009 roku[23][24]; drugi odcinek dołączono do tomu 27., wydanego 15 maja 2009 roku[23][25]. Fabuła tych odcinków obejmuje rozdziały mangi 166-182. Chronologicznie fabuła rozgrywa się po podróży bohaterów do świata Ceres, skupiając się na poszukiwaniach sposobu na powrót duszy Sakury do jej ciała. Fabuła tej OVA jest powiązana z inną OVA, również wyprodukowaną przez studio Production I.G i wydaną w 2009 roku pt. ×××HOLiC Shunmuki (jap. ×××HOLiC 春夢記).

OVA Tsubasa Tokyo Revelations (jap. ツバサ TOKYO REVELATIONS) została wydana w Polsce przez AV Visionen. Jest dostępne na rynku od 13 września 2009 roku.

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa do anime Tsubasa Chronicle została wydana na czterech płytach kompaktowych zatytułowanych Future Soundscape I–IV. Były wydawane przez Victor Entertainment od 6 lipca 2005 do 21 września 2006 roku[26][27], każde w wersji podstawowej oraz z dodatkami[28][29].

Future Soundscape I
Nr Tytuł utworu MuzykaŚpiewDługość
1.„Ship of Fools”Yuki KajiuraEri Itō3:42
2.„BLAZE” (wersja telewizyjna)Nieve & HΛLKin'ya Kotani1:42
3.„Believe”Yuki Kajiura1:49
4.„Black Sword”Yuki Kajiura2:51
5.„Strange Names”Yuki Kajiura1:47
6.„Break the Sword of Justice”Yuki Kajiura2:04
7.„You Are My Love”Yuki KajiuraEri Itō2:34
8.„Dewdrops”Yuki Kajiura3:47
9.„Tsubasa”FictionJunction KAORIFictionJunction KAORI4:37
10.„A Tiny Sunshine”Yuki Kajiura1:57
11.„Through the Gate”Yuki Kajiura2:06
12.„Hear Our Prayer”Yuki Kajiura2:57
13.„I Talk to the Rain”Yuki KajiuraEri Itō3:09
14.„Ruthless”Yuki Kajiura2:54
15.„Guess How Much I Love You”Yuki Kajiura2:09
16.„Morning Moon”Yuki Kajiura2:32
17.„Witch”Yuki Kajiura3:27
18.„A Song of Storm and Fire”Yuki KajiuraEri Itō4:02
19.„Best Years in Our Lives”Yuki Kajiura3:08
20.„Loop (jap. ループ Rūpu)” (wersja telewizyjna)h-wonderMaaya Sakamoto1:34
54:48
Future Soundscape II
Nr Tytuł utworu MuzykaŚpiewDługość
1.„Voices Silently Sing”Yuki KajiuraEri Itō3:49
2.„Endlessly”Yuki KajiuraEri Itō3:31
3.„Storm and Fire”Yuki Kajiura2:10
4.„Lost Wings”Yuki Kajiura1:58
5.„Together for Tomorrow”Yuki Kajiura2:00
6.„The Dreamers”Yuki Kajiura2:18
7.„Before the Storm”Yuki Kajiura1:00
8.„Breathless”Yuki Kajiura2:48
9.„Kaze no Machi e (jap. 風の街へ)FictionJunction KEIKOFictionJunction KEIKO5:01
10.„Wayside”Yuki Kajiura1:49
11.„If You Are My Love”Yuki Kajiura2:34
12.„1&0 City”Yuki Kajiura2:15
13.„Catastrophe”Yuki Kajiura4:08
14.„Fatigue”Yuki Kajiura1:49
15.„Break It Down Again”Yuki Kajiura2:56
16.„When Two Powers Collide”Yuki Kajiura4:09
17.„Blue Clouds”Yuki Kajiura3:00
18.„Yume no Tsubasa (jap. ユメノツバサ)Yuki KajiuraYui Makino4:34
51:49
Future Soundscape III
Nr Tytuł utworu MuzykaŚpiewDługość
1.„Moebius”Yuki KajiuraEri Itō2:47
2.„IT'S” (wersja telewizyjna)Mikio Sakai & Ayuko AkiyamaKin'ya Kotani1:31
3.„We Go Further, Everyday”Yuki Kajiura2:26
4.„Slipstream”Yuki Kajiura2:26
5.„Fireseeker”Yuki Kajiura2:29
6.„Femme”Yuki Kajiura2:32
7.„Masquerade”Yuki Kajiura2:02
8.„Play the Game”Yuki Kajiura2:47
9.„Sacrifice”Yuki KajiuraEri Itō2:43
10.„Afterglow”Yuki Kajiura1:22
11.„Dream Scape”FictionJunction KAORIFictionJunction KAORI5:09
12.„Sword Breaker”Yuki Kajiura2:43
13.„Need Your Love”Yuki Kajiura2:32
14.„Siren Song”Eri ItōYuki Kajiura2:37
15.„Total Eclipse”Yuki Kajiura2:27
16.„Stay”Yuki Kajiura3:06
17.„Indian Summer”Yuki Kajiura2:54
18.„Antinomie”Yuki Kajiura1:52
19.„Further”Yuki Kajiura1:54
20.„Wings of Your Imagination”Yuki Kajiura2:39
21.„Kazemachi Jet (jap. 風待ちジェット)” (wersja telewizyjna)Shōko Suzuki & Takehiro IidaMaaya Sakamoto1:37
22.„Storm Is Coming”Yuki Kajiura1:21
53:56
Future Soundscape IV
Nr Tytuł utworu MuzykaŚpiewDługość
1.„Once Upon a Time There Was You and Me”Yuki KajiuraEri Itō5:56
2.„Aikoi”FictionJunction YuukaFictionJunction Yuuka4:40
3.„My Dear Feather”Yuki KajiuraEri Itō4:55
4.„Merrymaking”Yuki Kajiura2:04
5.„Little One, So Sweet”Yuki Kajiura1:46
6.„You Shall Overcome”Yuki Kajiura2:30
7.„Prove Yourself”Yuki KajiuraEri Itō3:20
8.„Let Go”Yuki Kajiura2:25
9.„Rainbow”Yuki Kajiura2:09
10.„Broken Sword of Justice”Yuki Kajiura2:35
11.„Darkness Comes”Yuki Kajiura1:54
12.„Dawn”Yuki Kajiura2:16
13.„Uninvited Guest”Yuki Kajiura2:38
14.„Requiem for the Evil”Yuki KajiuraEri Itō2:57
15.„Longingly”Yuki Kajiura2:09
16.„Run for Your Life”Yuki Kajiura2:26
17.„Optimistic”Yuki KajiuraEri Itō3:41
18.„A Whip and a Witch”Yuki Kajiura3:03
19.„Crying Alone”Yuki Kajiura2:21
20.„Ring Your Song”Yuki KajiuraEri Itō2:26
58:11

Wydano także dziesięć singli, które zawierały muzykę użytą w czołówce lub napisach końcowych kolejnych adaptacji. Do anime Tsubasa Chronicle wydano cztery single, zatytułowane kolejno Loop, BLAZE, It's oraz Kazemachi Jet / Spica, które wydano między 10 maja 2005 a 14 lipca 2006[30][31]. Z kolei z filmem Tsubasa Chronicle: The Movie związane są dwa single: Aerial oraz Amrita, wydane kolejno 17 i 18 sierpnia 2005[32][33]. Dwa kolejne single – Synchronicity i Saigo no Kajitsu / Mitsubashi to Kagakusha a także dwa albumy Kazeyomi oraz Everlasting Songs zawierają utwory zawarte w OVA. Wydano je między 21 listopada 2007 a 25 lutego 2009[34][35].

Ponadto wydany został album będący kompilacją poprzednich, zatytułowany Best Vocal Collection, który wydano 20 grudnia 2006 roku[36]. Kompilacja zawiera czternaście utworów związanych z anime oraz odcinkami audio, zawierających wokal, w tym jeden wcześniej niewydany – Tsuki no shijima (jap. つきのしじま).

Best Vocal Collection
Nr Tytuł utworu MuzykaŚpiewDługość
1.„BLAZE”Nieve & HΛLKin'ya Kotani4:27
2.„Tsubasa”FictionJunction KAORIFictionJunction KAORI4:35
3.„Loop (jap. ループ Rūpu)h-wonderMaaya Sakamoto5:24
4.„Tsuki no shijima (jap. つきのしじま)Yuki Kajiura Yui Makino5:04
5.„Kaze no Machi e (jap. 風の街へ)FictionJunction KEIKOFictionJunction KEIKO5:01
6.„Zankō (jap. 斬光) Nakanishi Ryōsuke Tetsu Inada (Kurogane)3:47
7.„Kizuna (jap. キズナ) Miyu Irino (Syaoran)4:51
8.„IT'S”Mikio Sakai & Ayuko AkiyamaKin'ya Kotani4:51
9.„Dream Scape”FictionJunction KAORIFictionJunction KAORI4:51
10.„Ring Your Song”Yuki KajiuraEri Itō2:26
11.„SMILE” Kazuo YodaDaisuke Namikawa (Fay)4:46
12.„You Are My Love”Yuki KajiuraEri Itō2:34
13.„Tabi no tochū de kibō no uta o utaou (jap. 旅の途中で希望の歌を歌おう) Mika Kikuchi (Mokona) 4:56
14.„Kazemachi Jet (jap. 風待ちジェット)Shōko Suzuki & Takehiro IidaMaaya Sakamoto3:49
1:01:22

Odcinki audio[edytuj | edytuj kod]

Victor Entertainment wyprodukowało serię trzech płyt składających się razem na jedną opowieść, zatytułowanych Ōkyū no machine (jap. 王宮のマチネ). Fabuła rozgrywa się w pewnym czasie po opuszczeniu kraju Koryo, bohaterowie trafiają do wymiaru w którym król Yukito, jakże podobny do króla Yukito władającego królestwem Clow, nie posiada uczuć, a jednocześnie jest on jedynym który może otworzyć drzwi z którymi znajduje się jedno z piór Sakury. Seria ta bazuje na animowanej adaptacji mangi. Bohaterom podkładają głosy również ci sami aktorzy głosowi co w anime. Na płycie oprócz samej opowieści, znajdują się również piosenki śpiewane przez bohaterów. Pierwsza z części, zatytułowana Chapter.1 ~Suijō toshi coral~ (jap. Chapter.1 ~水上都市コラル~), została wydana 16 grudnia 2005 roku[37]. Druga, pt. Chapter.2 ~Arienai goal~ (jap. Chapter.2 ~ありえないゴール~) została wydana 1 lutego 2006[38]. Ostatnia z serii, zatytułowana Chapter.3 ~Ienai serifu~ (jap. Chapter.3 ~言えないセリフ~), wydana została 24 marca 2006 roku[39].

Chapter.1 ~Suijō toshi koraru~
Nr Tytuł utworu SłowaMuzykaAranżacjaDługość
1.„Zankō (jap. 斬光)” (Tetsu Inada jako Kurogane)Naoki NishiNakanishi RyōsukeNakanishi Ryōsuke 3:50
2.„Joshō (jap. 序章) 3:39
3.„Yukito-ō to Tōya (jap. 雪兎王と桃矢) 4:17
4.„Fai no Takurami (jap. ファイの企み) 2:24
5.„Towa no Omoi (jap. 永遠の想い)” (Yui Makino jako Sakura)Yui MakinoYoshiko GoshimaEiji Yoshizawa 4:07
6.„Zankō (Off Vocal) (jap. 斬光 (OFF VOCAL))Nakanishi RyōsukeNakanishi Ryōsuke3:51
7.„Towa no Omoi (Off Vocal) (jap. 永遠の想い (OFF VOCAL))Yoshiko GoshimaEiji Yoshizawa 4:03
22:23:51
Chapter.2 ~Arienai goal~
Nr Tytuł utworu SłowaMuzykaAranżacjaDługość
1.„Kizuna (jap. キズナ)” (Miyu Irino jako Syaoran)Mai TakahashiNakanishi Ryōsuke4:51
2.„Ōkyū Gekijō (jap. 王宮劇場)5:13
3.„Wakaki Yūsha to Kako Naki Himegimi (jap. 若き勇者と過去なき姫君)3:43
4.„Kokuhaku (jap. 告白)2:47
5.„Smile” (Daisuke Namikawa jako Fay D. Flourite)Naoki NishiKazuo YodaKazuo Yoda4:48
6.„Kizuna (Instrumental) (jap. キズナ -Instrumental-)Nakanishi Ryōsuke 4:53
7.„Smile (Original Karaoke) (jap. smile -オリジナルカラオケ-)Kazuo YodaKazuo Yoda4:44
30:59
Chapter.3 ~Ienai serifu~
Nr Tytuł utworu MuzykaDługość
1.„Tabi no Tochū de Kibō no Uta o Utaō (jap. 旅の途中で希望の歌を歌おう)” (Mika Kikuchi jako Mokona)Yukari Hashimoto 4:55
2.„Kakusei (jap. 覚醒) 6:03
3.„Ō no Kokoro (jap. 王の心), The King's Heart” 4:07
4.„Shūshō (jap. 終章) 1:56
5.„Yume no Tsubasa (jap. ユメノツバサ)” (Miyu Irino jako Syaoran & Yui Makino jako Sakura)Yuki Kajiura4:38
6.„Tabi no Tochū de Kibō no Uta o Utaō (Karaoke) (jap. 旅の途中で希望の歌を歌おう (カラオケ))Yukari Hashimoto4:58
7.„Yume no Tsubasa (Duet Version) (Karaoke) (jap. ユメノツバサ (カラオケ))Yuki Kajiura4:34
17:15:10

Spin-off[edytuj | edytuj kod]

Powstała także seria spin-off składająca się z czterech płyt kompaktowych, zatytułowana Shiritsu Horitsuba Gakuen (jap. 私立堀鐔学園) wypuszczona na rynek w latach 2006–2009, która doczekała się również jednego rozdziału mangi[40]. Akcja rozgrywa się w alternatywnym wszechświecie, w którym alternatywne wersje bohaterów z serii Tsubasa oraz ×××HOLiC są uczniami bądź nauczycielami w szkole Holitsuba (jap. 堀鐔). Płyty zostały dołączone do numerów czasopism Shūkan Shōnen Magazine oraz Young Magazine. Wydano także cztery dodatki związane z serią. Jeden pojawił się w Internet Radio Magazine, pozostałe w numerze specjalnym Magazine SPECIAL. Głosu postaciom użyczają ci sami seiyū co w anime Tsubasa oraz ×××HOLiC.

Płyty zatytułowane są kolejno:

 • „Shiritsu Horitsuba Gakuen” dai 1-wa Barentain Dē ni Dokki Doki! (jap. 「私立堀鐔学園」第1話・バレンタインデーにドッキドキ!)
 • „Shiritsu Horitsuba Gakuen” dai 2-wa horitsuba matsuri junbichū ni dokki doki! (jap. 「私立堀鐔学園」第2話・堀鐔祭準備中にドッキドキ!)
 • „Shiritsu Horitsuba Gakuen” dai 3-wa takarasagashi gēmu ni dokki doki! (jap. 「私立堀鐔学園」第3話・宝探しゲームにドッキドキ!)
 • „Shiritsu Horitsuba Gakuen” dai 4-wa horitsuba gakuen ohiru no rajio hōkago made matenai! (jap. 「私立堀鐔学園」第4話・堀鐔学園お昼のラジオ・放課後まで待てない!).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Odcinki OVA Tsubasa TOKYO REVELATIONS
 2. Odcinki 13-15 serii pierwszej Tsubasa Chronicle
 3. Odcinki OVA Tsubasa Shunraiki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Cardcaptor Sakura Sequel. Anime News Network, 2003-05-22. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 2. CLAMP to End Tsubasa, RESERVoir CHRoNiCLE on October 7. Anime News Network, 2009-09-17. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 3. ツバサ(1). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 4. ツバサ(28)<完>. Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 5. ツバサ 豪華版 (1). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 6. ツバサ 豪華版 (28). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 7. CLAMP to Launch New Tsubasa Manga Series in August. Anime News Network, 2014-06-16. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 8. Kodansha USA Adds Tsubasa: WoRLD CHRoNiCLE, Fairy Tail: Blue Mistral, L DK, Inuyashiki Manga. Anime News Network, 2014-10-12. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 9. Tsubasa: World Chronicle Gets Special Chapter in Shonen Magazine. Anime News Network, 2015-02-07. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 10. ツバサ -WoRLD CHRoNiCLE- ニライカナイ編(1). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 11. ツバサ -WoRLD CHRoNiCLE- ニライカナイ編(2). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 12. ツバサ -WoRLD CHRoNiCLE- ニライカナイ編(3)<完>. Kōdansha. [dostęp 2016-09-04]. (jap.).
 13. Tsubasa Chronicle official Japanese web site. [dostęp 2015-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-09)].
 14. Staff and Cast. [dostęp 2015-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-17)].
 15. Tsubasa Chronicle (Chronology)(1). [dostęp 2015-04-14].
 16. Tsubasa Chronicle (Chronology)(2). [dostęp 2015-04-14].
 17. Movie Version Tsubasa Chronicle The Princess of the Land of Birdcages [DVD]. [dostęp 2015-04-15].
 18. Movie Version Tsubasa Chronicle The Princess of the Land of Birdcages Premium Edition [DVD]. [dostęp 2015-04-15].
 19. ツバサ(21). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 20. ツバサ(22). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 21. ツバサ(23). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 22. Tsubasa Manga #21-23 to Bundle Anime DVDs in Japan. Anime News Network, 2007-06-13. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 23. a b Tsubasa: Shunraiki. Production I.G. [dostęp 2016-04-27]. (ang.).
 24. ツバサ(26). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 25. ツバサ(27). Kōdansha. [dostęp 2016-04-27]. (jap.).
 26. Tsubasa Chronicle – Original Soundtrack – Future Soundscape I [Regular Edition]. [dostęp 2015-04-27].
 27. Tsubasa Chronicle – Original Soundtrack – Future Soundscape IV [Regular Edition]. [dostęp 2015-04-27].
 28. Tsubasa Chronicle – Original Soundtrack – Future Soundscape I [Limited Edition of 10,000 Copies]. [dostęp 2015-04-27].
 29. Tsubasa Chronicle – Original Soundtrack – Future Soundscape IV [Limited Edition]. [dostęp 2015-04-27].
 30. Kazemachi Jet / Spica. [dostęp 2015-04-28].
 31. BLAZE ("Tsubasa Chronicle" Intro Theme). [dostęp 2015-04-28].
 32. aerial (Thetarical Feature "Tsubasa Chronicle" Intro Theme). [dostęp 2015-04-28].
 33. Amrita ("Theatrical Feature: Tsubasa Chronicle – Torikago no Kuni no Himegimi" Main Theme). Neowing. [dostęp 2015-04-28].
 34. TV Anime Tsubasa Revelations Intro Theme: synchronicity. [dostęp 2015-04-28].
 35. Everlasting Songs. Neowing. [dostęp 2015-04-28].
 36. NHK Animation Tsubasa Chronicle Best Vocal Collection. [dostęp 2015-04-27].
 37. "Tsubasa Chronicle" Drama & Character Song Album: Ohkyu no Machine Chapter.1 – Suijo Toshi Coral. [dostęp 2015-04-30].
 38. "Tsubasa Chronicle" Drama & Character Song Album: Ohkyu no Machine Chapter.2 – Arienai Goal. [dostęp 2015-04-30].
 39. Tsubasa Chronicle Drama & Character Song Album: Ohkyu no Machine Chapter.3 Ienai Serifu. [dostęp 2015-04-30].
 40. Scott Green: AICN Anime – News on the Voltron and Robotech Movie Efforts, Cool Figures, Manga Featuring the Daughter of Mycroft Holmes & More. Ain't It Cool News, 9 kwietnia 2010. [dostęp 2015-06-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]