Cmentarz Chanów w Bachczysaraju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Chanów
Ilustracja
Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Bachczysaraj

Adres

Riechnaja 133

Wyznanie

islam

Data otwarcia

I poł. XIV

Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Chanów”
Ziemia44°44′55″N 33°52′55″E/44,748611 33,881944
Strona internetowa

Cmentarz Chanów w Bachczysaraju – cmentarz znajdujący się w kompleksie pałacowym chanów krymskich w Bachczysaraju na południe od Wielkiego Meczetu[1]. Na cmentarzu pochowanych jest dziewięciu chanów, 45 członków rodziny chanów oraz niektóre osoby należące do ówczesnej arystokracji.

Mauzolea chanów Dewelta I Gireja (z lewej) oraz Islama III Gireja.

Od strony dziedzińca głównego kompleksu pałacowego na cmentarzu znajdują się dwa ośmioboczne mauzolea (diurbe). Północne mauzoleum pochodzi z XVI wieku i pochowany tutaj jest Dewlet I Girej i sześciu członków jego rodziny[1]. Południowe mauzoleum zostało zbudowane po śmierci chana Islama III Gireja, który tam został pochowany oraz dziewięciu członków rodziny. Bezpośrednio na południe od mauzoleum Islama III Gireja znajduje się kamienna rotunda, a w niej zachowany grób Meñli II Gireja[2].

Większość zachowanych nagrobków jest wykonana z marmuru i ozdobiona pięknymi płaskorzeźbami. Cyprysy symbolizują smutek, a winorośl, róże i stylizowane rozety - życie wieczne. Wszystkie nagrobki wykonane są według takiego samego schematu: kamiennego sarkofagu i dwóch steli, różniących się między sobą. Stele od strony głowy są zwieńczone ozdobami w kształcie nakrycia głowy oraz ozdobione napisami.

Stele na nagrobkach męskich zwieńczone są czałmą (turbanem), natomiast na stelach nagrobków kobiecych płaską czapeczką lub kłębkiem. Prawie wszystkie nagrobki ozdobione są wyrzeźbionymi epitafiami.

Na terenie cmentarza pochowano następujących władców Chanatu krymskiego:

Nagrobek z wnętrza mauzoleum Dewelta I Gireja
Nagrobek wewnątrz mauzoleum Islama III Gireja
Nagrobki
Nagrobki
Nagrobki
Epitafium na nagrobku
Nagrobek męski z inskrypcjami
Rozety symbolizujące życie wieczna na jednym z nagrobków.
Widok ogólny cmentarza
Rotunda z grobem chana Meñli II Gireja
Grób chana Meñli II Gireja

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oleksa HAIWORONSKI: Khan Palace in Bakhchisaray - CEMETERY OF CRIMEAN KHANS. [w:] Bakhchisaray Historical and Cultural State Preserve [on-line]. [dostęp 2009-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-06)]. (ang.).
  2. Patrz zdjęcia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]