Cmentarz Miejski w Płocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz rzymskokatolicki w Płocku
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Płock

Adres

ul. Kobylińskiego
09-400 Płock

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

Kościół Rzymskokatolicki

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

ok. 6,11 ha

Data otwarcia

1876

Zarządca

Parafia św. Bartłomieja w Płocku

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Płocku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Płocku”
Ziemia52°33′03,5410″N 19°40′56,1619″E/52,550984 19,682267

Cmentarz rzymskokatolicki w Płockucmentarz założony w 1876 jako przedłużenie (założonego w 1780) cmentarza starego. Należy do parafii św. Bartłomieja, zajmuje powierzchnię 6,11 ha, ograniczoną ulicami Kobylińskiego, Miodową i Łukasiewicza. Cmentarz jest ogrodzony, zadbany.

W 1901 roku zbudowana została kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w stylu neogotyckim, której fundatorem był Stanisław Górnicki. W podziemiach kaplicy znajdują się groby rodzinne Górnickich.

Pochowani na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajdują się grobowce wielu osób, których nazwiska trwale wpisały się na karty wielowiekowej historii miasta. Pochowani są tam m.in.:

Swoje groby symboliczne mają tu m.in.:

Na cmentarzu znajdują się także grobowce rodzinne: Redlów, Pograzińskich, Więckowskich, Spoczyńskich, Płoskich, Sutkowskich, Kossobudzkich, Gutkowskich, Jędrzejewskich, Ligowskich, Broniewskich, Polakowskich i innych.

Cmentarz przy al. Kobylińskiego jest wielką galerią rzeźby z XIX i XX wieku. Wiele spośród grobowców to dzieło takich rzeźbiarzy i kamieniarzy, jak: W. i J. Szyllingowie, A. Pruszyński, S. Kuza z Dobrzyńskiej, J. Marankiewicz, Mendakowski, J. Wojdyga, I. Unger, Trojanowski, J. Krawowski. Wiele pomników z żeliwa opracowanych przez I. Ungera wykonywała płocka odlewnia M. S. Sarna, wchodząca w skład Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Przy budowie grobowców stosowano materiały takie, jak: cegła, beton, piaskowiec, granit, lastriko. Cmentarz miejski należy do najstaranniej zadbanych i utrzymanych w mieście.