College football

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

College football, futbol uniwersytecki – rodzaj futbolu amerykańskiego rozgrywanego przez drużyny amerykańskich uniwersytetów, college'ów i akademii wojskowych, bardzo popularny wśród studentów i absolwentów tych uczelni. Nowoczesny futbol zdobył swoją popularność właśnie dzięki rozgrywkom uczelnianym, organizowanym przez National Collegiate Athletic Association (NCAA) oraz mniejsze National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA) i National Junior College Athletic Association (NJCAA).

Ogólna frekwencja w sezonie 2010 w NCAA Division I Football Bowl Subdivision wyniosła 37 678 722 widzów[1]. Jest to drugie miejsce pod względem liczby widzów na stadionach w ligowych rozgrywkach na świecie, po zawodowej lidze baseballowej MLB.

Kalendarz rozgrywek w sezonie NCAA[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki cieszą się dużą popularnością

Rozgrywki futbolu uniwersyteckiego zaczynają się zazwyczaj ok. 2-3 tygodnie przed sezonem zasadniczym ligi NFL, czyli w drugiej połowie sierpnia. W sezonie zasadniczym drużyny podzielone są na kilkanaście konferencji, po 10-12 drużyn każda. Zazwyczaj trzy lub cztery pierwsze mecze sezonu rozgrywane są z przeciwnikami spoza konferencji, po czym rozpoczynają się rozgrywki ligowe wewnątrz konferencji, przeciętnie ok. 8 spotkań. Większość konferencji kończy sezon zasadniczy meczem o mistrzostwo pomiędzy czołowymi drużynami.

W przeciwieństwie do ligi NFL, faza posezonowa nie przebiega w formacie play-off, lecz raczej ma miejsce w postaci serii pięciu meczów tzw. Bowl Championship Series (BCS), z której ostatni mecz BCS National Championship Game jest meczem o mistrzostwo kraju. Do BCS zapraszane są drużyny, które wygrały co najmniej 6 spotkań w sezonie zasadniczym. Wybór drużyn do poszczególnych spotkań dokonywany jest w znacznej mierze poprzez głosowanie trenerów i dziennikarzy sportowych, a także rankingi komputerowe, co zazwyczaj prowadzi do znacznych kontrowersji. Spotkania te są rozgrywane w drugiej połowie grudnia i na początku stycznia.

Przepisy[edytuj | edytuj kod]

Ogólne zasady futbolu uniwersyteckiego są bardzo podobne to zasad obowiązujących w profesjonalnej lidze NFL. Najważniejsze różnice pomiędzy przepisami futbolu uniwersyteckiego i NFL są następujące:

  • Zasady dogrywki są zupełnie inne niż w lidze NFL; między innymi nie obowiązuje zasada „złotego gola”.
  • Aby podanie do przodu było udane, zawodnik musi dotknąć pola przynajmniej jedną nogą w czasie lub po złapaniu piłki. W lidze NFL wymagane jest dotknięcie boiska obiema stopami.
  • Akcja uznana jest za zakończoną, jeżeli zawodnik z piłką dotknie boiska jakąkolwiek częścią ciała poza stopami i dłońmi (na przykład kolanem lub łokciem) z jakiegokolwiek powodu (na przykład poślizgnięcie się). W lidze NFL, akcja jest zakończona jeżeli zawodnik z piłką dotknie boiska częścią ciała poza stopami i dłońmi tylko jeżeli ten kontakt był spowodowany przez zawodnika drużyny przeciwnej.
  • Zegar akcji odmierza 25 sekund od momentu gdy sędzia uznaje, że piłka jest gotowa do gry, podczas gdy w lidze NFL jest to 40 sekund od momentu zakończenia poprzedniej akcji.
  • W futbolu uniwersyteckim nie obowiązuje zasada zatrzymania zegara meczu na dwie minuty przed zakończeniem połowy spotkania (tzw. two-minute warning).
  • Próba podwyższenia dwupunktowego wykonywana jest z linii trzeciego yarda, podczas gdy w NFL z linii drugiego yarda.
  • Po zdobyciu pierwszej próby zegar meczu jest zatrzymywany do momentu przygotowania piłki przez sędziego do kolejnej akcji.
  • Zasady dotyczące rewizji decyzji sędziów na podstawie obrazu z kamer telewizyjnych także różnią się od zasad stosowanych w NFL.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]