National Collegiate Athletic Association

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba NCAA w Indianapolis

National Collegiate Athletic Association (NCAA) – organizacja zrzeszająca około 1200 instytucji, zajmująca się organizacją zawodów sportowych wielu szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych. Jej siedziba znajduje się w Indianapolis, w stanie Indiana. Prezesem jest Mark Emmert. NCAA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej początki sięgają 1906 roku, zaś pod nazwą NCAA występuje od 1910 roku.

Reguluje rozgrywki ligowe na szczeblu międzyuczelnianym w, między innymi, następujących sportach: futbol akademicki, koszykówka, lekkoatletyka, baseball, softball, lacrosse, szermierka, hokej na trawie, hokej na lodzie, piłka nożna, gimnastyka, tenis, zapasy, piłka siatkowa. Odpowiada także za biznesową stroną sportu studenckiego, w szczególności sprzedaż praw do transmisji zawodów. Uzyskane w ten sposób środki w 95% są rozdysponowywane wśród uczelni[1].

Struktura i organizacja rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Uczelnie przynależące do NCAA podzielone na trzy dywizje (NCAA Division I, NCAA Division II, NCAA Division III). Kryterium podziału jest wielkość uczelni, w szczególności jej budżet na sport studencki i klasa posiadanej infrastruktury[2]. Uczelnie z dwóch wyższych dywizji - I i II - mają obowiązek posiadać program stypendium sportowych, tzn. przyjmować część studentów ze względu na ich osiągnięcia sportowe, nie wyniki w nauce, i oferować im bezpłatne kształcenie. W dywizji III nie ma takiego obowiązku, zaś studenci często uprawiają tam sport równolegle do zupełnie normalnego toku studiów. Stąd w dywizji tej znajduje się znaczna część mniejszych uczelni, posiadających raczej status kolegium (college) niż uniwersytetu.

Dywizje dzielą się na konferencje, będące liczącymi zwykle po kilkunastu członków stowarzyszeniami uczelni, które same dobierają się w grupy według różnych kryteriów, najczęściej geograficznych czy historycznych. Konferencje mają duży zakres samodzielności co do organizacji rozgrywek, łącznie z ustalaniem listy sportów, w których rozgrywane będą zawody. Większość rozgrywek NCAA odbywa się na szczeblu konferencji. Dopiero ich zwycięzcy biorą udział w zawodach o tytuł mistrza całej dywizji. W przypadku mniej popularnych sportów, finały organizowane są wspólnie dla całej NCAA, zaś udział mogą w nich brać drużyny wystawione przez konferencje ze wszystkich dywizji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NCAA Budget and Finances - NCAA.org. [dostęp 2010-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-18)].
  2. The History of the NCAA - NCAA.org. [dostęp 2010-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-14)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]