Przejdź do zawartości

Congressional Space Medal of Honor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Congressional Space Medal of Honor
Awers
Awers insygniów medalu
Awers
Awers miniatury medalu noszonej na piersi
Baretka
Baretka
Ustanowiono

29 września 1969

Congressional Space Medal of Honor (pol. Kongresowy Kosmiczny Medal Honoru) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowione w 1969[1], nadawane za wybitne zasługi lub bohaterstwo astronautom Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Historia, organizacja i zasady nadawania

[edytuj | edytuj kod]

Congressional Space Medal of Honor został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych 29 września 1969 w celu uhonorowania „każdego astronauty, który podczas pełnienia obowiązków wyróżnił się wybitnymi zasługami i doniosłymi dokonaniami dla dobra narodu i ludzkości”[1]. Może być także nadany pośmiertnie astronautom, którzy zginęli w trakcie wykonywania amerykańskiej misji kosmicznej. Rekomendującym przyznanie medalu jest administrator (dyrektor naczelny) NASA, a w imieniu Kongresu wręcza go prezydent Stanów Zjednoczonych. Pierwsze nadanie medalu odbyło się 1 października 1978.

Medal jest jednoklasowy i znajduje się na pierwszym miejscu w precedencji odznaczeń NASA. Choć należy do kategorii nagród cywilnych, rząd Stanów Zjednoczonych zaliczył go także do grupy odznaczeń wojskowych, żeby – stosownie do swojej rangi – mógł być noszony na mundurze amerykańskich Sił Zbrojnych (w tym wypadku baretkę medalu umieszcza się za baretkami odznaczeń wojskowych).

Insygnia

[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu ma formę dwóch gwiazd umieszczonych jedna w drugiej i nałożonych na zielony wieniec laurowy, nad którym znajduje się złoty orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Jest zawieszona na wstążce z dziewięcioma symetrycznymi paskami o pięciu kolorach (żółty, granatowy, niebieski, biały i czerwony). Medal jest zawieszany na szyi osoby odznaczonej, która dodatkowo otrzymuje jego miniaturę na wstążce (noszoną na piersi), miniatury odznaki i gwiazdy (przypinane do klapy marynarki lub żakietu) oraz baretkę.

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Congressional Space Medal of Honor.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b NASA • Congressional Space Medal of Honor (ang.) [dostęp 2013-10-03]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]