Conrad L. Hall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Conrad L. Hall
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1926
Papeete

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 2003
Santa Monica

Zawód

operator filmowy

Conrad L. Hall (ur. 21 czerwca 1926 w Papeete, zm. 4 stycznia 2003 w Santa Monica) – amerykański operator filmowy. Trzykrotny zdobywca Oscara.

Urodził się w Polinezji Francuskiej. Jego ojcem był pisarz James Norman Hall. Rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, jednak przeniósł się na wydział filmowy, który ukończył w 1949. W następnej dekadzie pracował przy filmach dokumentalnych oraz produkcjach telewizyjnych. Z dużymi wytwórniami filmowymi zaczął współpracować w latach 60.

Był jednym z najbardziej utytułowanych operatorów w historii kina. Trzykrotnie zdobywał Oscara, a łącznie aż 10 razy był do tej nagrody nominowany. Pierwszą statuetkę odebrał za zdjęcia do westernu Butch Cassidy i Sundance Kid (1969) George'a Roya Hilla. Druga została mu przyznana dokładnie trzydzieści lat później za American Beauty (1999) Sama Mendesa. Trzeciej - za Drogę do zatracenia (2002) Mendesa - nie zdążył odebrać osobiście, gdyż zmarł na raka kilka miesięcy przed 75. ceremonią wręczenia Oscarów. W jego imieniu nagrodę odebrał syn, a sam film został zadedykowany właśnie jemu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]