Continental Division

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Continental
Continental Division
Ilustracja
Logo Continentala
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Dearborn

Data założenia

1952

Data likwidacji

1956

brak współrzędnych
Continental Mark II
Continental Mark V

Continental – dawny amerykański producent samochodów luksusowych z siedzibą w Dearborn działający w latach 1952–1956. Marka należała do amerykańskiego koncernu Ford Motor Company.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak w 1948 roku Lincoln podjął decyzję o zakończeniu produkcji topowej limuzyny Continental, samochód nie otrzymał bezpośredniego następcy. W 1952 roku właściciel marki Lincoln, koncern Ford Motor Company zdecydował o przywróceniu do użytku nazwy Continental na rzecz niezależnej marki, pod którą oferowany będzie najdroższa, topowa limuzyna. W lipcu tego roku powstało Continental Division[1].

W 1955 roku Continental przedstawił pierwszy wynik prac konstruktorów, których efektem by model Mark II. Z powodu niezadowalającej sprzedaży i dużych strat, jakie przyniosło wdrożenie marki Continental na rynek, Ford podjął decyzję o jej likwidacji już w lipcu 1956 roku[2].

Pomimo likwidacji autonomicznego Continental Division, 1958 roku przedstawiono drugą generację serii modelowej Mark Series dalej oferowanej pod własną nazwą. W każdym kolejnym roku produkcji zmieniała oznaczenia: najpierw z Mark III na Mark IV, a w ostatnim roku produkcji, w 1960, z Mark IV na Mark V.

Po likwidacji marki Continental, do użytku tej nazwy powrócił Lincoln w 1960 roku na rzecz modeli Continental i w 1968 roku na rzecz coupe Continental Mark Series.

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Here’s why the Continental Mark II should never be called a Lincoln. [dostęp 2020-04-18]. (ang.).
  2. How Continental Cars Work. [dostęp 2020-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-25)]. (ang.).