Contra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Contra
Producent Konami[1]
Wydawca Konami
Data wydania NES: 9 lutego 1988[1]
Gatunek strzelanka[1]
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma automat do gry, Amstrad CPC, Commodore 64, ZX Spectrum, Nintendo Entertainment System, MS-DOS, MSX, Microsoft Windows, Xbox 360
Nośniki NES Game Pak, dyskietka, MSX Cartridge
Kontrolery NES Controller, gamepad, klawiatura

Contra (jap. 魂斗羅 Kontora, NES Probotector)gra akcji wydana przez Konami w 1987 roku na automaty do gier, a następnie 9 lutego 1988 na konsolę Nintendo Entertainment System[1]. W grze gracz wciela się w komandosa walczącego z terrorystami i kosmitami. Gra zdobyła dużą popularność na automatach, więc doczekała się wielu portów. Najpopularniejszy był wydany rok po oryginale port na NESa, który stał się jedną z najlepiej sprzedających się gier na tę konsolę. Serwis IGN umieścił grę na liście „Toughest Games to Beat” grupującą gry o najwyższym stopniu trudności[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wersja japońska: Jest rok 2633. Na fikcyjną wyspę Galuga niedaleko Nowej Zelandii spada niewielki meteoryt. Jakiś czas później okazuje się, że wraz z meteorytem na Ziemię spadli kosmici mający na celu podbój Ziemi, a grupa terrorystyczna Red Falcon zamierza im w tym pomóc. Dwaj komandosi, Bill Rizer i Lance Bean, zostają zesłani na Galugę z misją zniszczenia kosmitów i Red Falcon.

Fabuła wersji amerykańskiej różni się kilkoma szczegółami. Data wydarzeń została zmieniona z przyszłości na teraźniejszość, akcja toczy się gdzieś w Ameryce Środkowej, zamiast w Nowej Zelandii, Bill i Lance dostali kryptonimy "Mad Dog" i "Scorpion", a Red Falcon to nazwa kosmity, którego bohaterowie muszą zniszczyć.

Europejska wersja, Gryzor, ma fabułę zupełnie niezwiązaną z pozostałymi wersjami. W tej wersji na Ziemi lądują najeźdźcy z planety Suna, Durrowie. W większości portów imiona głównych bohaterów zostały niezmienione, jednak na niektórych platformach był tylko jeden bohater nazwany Lance Gryzor.

NESowa wersja europejska (znana jako Probotector) ma fabułę bazującą na wersji japońskiej, jednak główni bohaterowie zostali zastąpieni robotami.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W Contrze na automaty i komputery osobiste jest 5 poziomów, na NESie jest 8, zaś na MSX2 znajduje się ich aż 19. Na dwóch poziomach jest widok zza pleców. Grę zaczyna się z trzema życiami i karabinem jako broń, jednak w trakcie gry zdobywa się lepszą broń poprzez niszczenie kapsuł zawierających paczki z bronią. Kapsuł jest w grze 7: M (karabin maszynowy), F (miotacz ognia), L (laser), S (karabin ze strzałem rozproszonym), R (ulepszenie broni), B (nieśmiertelność), a także kapsuła bez oznaczenia niszcząca wszystkich przeciwników na ekranie. W wersji na automaty niektóre kapsuły zostały zastąpione ikoną karabinu. Niektóre porty miały inny system broni. W Contrę można grać na dwóch graczy jednocześnie, co kiedyś było rzadko spotykane w tego typu grach.

Różnice lokalne (NES)[edytuj | edytuj kod]

Contra została wydana w 3 regionach - w Japonii, Europie i USA. Każdy region miał inną wersję Contry. Wersje automatowe z różnych regionów różniły się tylko nazwami, ale wersje na NESa (w Japonii - Famicoma) miały już więcej różnic.

Japonia Japońska wersja zawiera intro przedstawiające fabułę gry i proste filmiki przerywnikowe co poziom. Zawiera także animowane tła.

USA W wersji amerykańskiej filmiki i animowane tła zostały usunięte, ponieważ zabezpieczenia NESa w przeciwieństwie do Famicoma nie zezwalały na użycie mapperów innych niż te od Nintendo.

Europa Wersja europejska (znana pod nazwą Probotector) jest zmodyfikowaną wersją tej wydanej w USA, jednak wszystkie ludzkie postacie zostały zastąpione robotami, gdyż w Europie gry w których zabijano ludzi nie były akceptowane i niektóre instytucje bojkotowały takie gry, lub zakazywały sprzedaży tych gier osobom poniżej 18 lat. Pozostałe wersje Contry zostały wydane w Europie w niezmienionej wersji pod nazwą Gryzor, ponieważ kontroli podlegały tylko gry na NES.

Porty[edytuj | edytuj kod]

 • NES – wersja na konsolę NES ma 8 poziomów i jest bardziej rozbudowana niż oryginał.
 • MSX2 – port zawiera 19 poziomów, z czego na czterech występuje widok zza pleców. Gra została wydana tylko w Japonii.
 • Commodore 64 – port jest bardzo podobny do wersji na automaty, jednak do dyspozycji gracza oddano mniej broni (zabrakło między innymi miotacza ognia). Gra została wydana zarówno w Europie, jak i w USA.
 • Amstrad CPC – podobnie jak na Commodore 64, na Amstradzie nie ma wszystkich broni obecnych w oryginale. Nie ma tu również scrollingu. Gra została wydana tylko w Europie.
 • ZX Spectrum – ten port ma odmienny system broni polegający na zbieraniu ulepszeń. Broń można zbierać tylko na pierwszym poziomie. Pierwszy boss nie strzela w tej wersji. Gra została wydana tylko w Europie.
 • DOS – wersja na platformę PC przypomina grę na automaty, jednak posiada czterokolorową grafikę w standardzie CGA. Wydano ją w Europie i USA. Jest jedynym portem Contry na komputery osobiste, umożliwiającym grę dwóm graczom jednocześnie.
 • Windows – wersja pod system Windows jest tak naprawdę emulowaną wersją gry z konsoli NES. Jest ona częścią pakietu Konami Collector's Series - Castlevania & Contra.
 • Xbox 360 – port na konsolę Xbox 360 jest emulowaną wersją gry z automatów. Można ją zakupić w Xbox Live Arcade.
 • Nintendo DS – na Nintendo DS są dostępne dwie wersje Contry – konwersja z automatów, dostępna w pakiecie Konami Classics Series: Arcade Hits i z konsoli NES, którą można odkryć jako bonus w Contrze 4.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Contra - NES. IGN. [dostęp 2013-11-13].
 2. Top 10 Tuesday: Toughest Games to Beat (ang.). IGN, 2007-03-20. [dostęp 2013-11-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]