Coquillettidia adamowiczi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coquillettidia adamowiczi
Szadziewski, Sontag et Szwedo, 2019
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki długoczułkie

Rodzina

komarowate

Podrodzina

Culicinae

Plemię

Mansoniini

Rodzaj

Coquillettidia

Podrodzaj

Coquillettidia s.str.

Gatunek

Coquillettidia adamowiczi

Coquillettidia adamowiczi – wymarły gatunek muchówki z rodziny komarowatych i rodzaju Coquillettidia opisany na podstawie okazu zachowanego w bałtyckim bursztynie z epoki eocenu i nazwany na cześć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Gatunek ten opisany został w 2019 roku przez Ryszarda Szadziewskiego, Elżbietę Sontag i Jacka Szwedo na podstawie pojedynczego okazu samca zachowanego jako inkluzja w bursztynie bałtyckim, pochodzącym z epoki eocenu. Holotyp oznaczony MAI #5966 zdeponowano w Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego. Epitet gatunkowy nadano na cześć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w uznaniu jego zasług w promowaniu bursztynu bałtyckiego na świecie[1].

Jedyny znany samiec miał 6,4 mm długości ciała, z czego 2 mm przypadały na kłujkę, a 3,7 mm na tułów i odwłok. Głowa zaopatrzona była w stykające się ze sobą oczy złożone. Czułki miały biczyk o długości 1,68 mm, zbudowany z 13 członów. Pięcioczłonowe głaszczki szczękowe miały 2,3 mm długości; ostatni ich człon był wysmuklony, przedostatni zaś przysadzisty. Tułów miał trójpłatową tarczkę, a jego chetotaksja odznaczała się brakiem szczecinek zarówno przedprzetchlinkowych jak i zaprzetchlinkowych na anepisternach śródtułowia. Skrzydła miały 2,62 mm długości, a ich żyłki porośnięte były szerokimi łuskami, szczególnie dobrze zaznaczonymi w przypadku żyłek radialnych. Użyłkowanie cechowało się trzecią gałęzią żyłki radialnej (R3) dwukrotnie dłuższą niż wspólny pień tejże gałęzi i gałęzi drugiej (R2+3). Przednia para odnóży miała na spodzie nasadowej części piątego członu stopy silny wyrostek w kształcie rogu. W przypadku dwóch początkowych par odnóży stopy wieńczyły pazurki nierównej długości; zewnętrzny był większy i zaopatrzony w ząbek pośrodkowy, zaś wewnętrzny był mniejszy i miał tylko niewyraźną szczecinkę u nasady. Tylna para odnóży miała czwarty człon stopy 1,2 raza dłuższy od piątego; ten zaś zwieńczony pazurkami równych długości. Odwłok miał ósmy z tergitów wyposażony w grupkę płaskich szczecinek. Nasadowy płat niezmodyfikowanego gonokoksytu zaopatrzony był w silnie zbudowany, stępiony, być może podwójny kolec o ciemnej pigmentacji. Gonostyl miał w połowie długości grzbietowej strony duże, tępe i gładkie rozszerzenie, natomiast jego wierzchołek był szeroki i zaopatrzony w wyraźny ząbek[1].

W tym samym kawałku bursztynu co holotyp C. adamowiczi znajdują się także inkluzje dwóch osobników ochotkowatych, skoczogonka, roztocza i bliżej nieokreślonego stawonoga. Współcześni przedstawiciele rodzaju Coquillettidiawektorami zarodźców wywołujących ptasią malarię i możliwe, że podobnie było w przypadku C. adamowiczi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ryszard Szadziewski, Elżbieta Sontag, Jacek Szwedo, Mosquitoes of the extant avian malaria vector Coquillettidia Dyar, 1905 from Eocene Baltic amber (Diptera: Culicidae), „Palaeoentomology”, 2 (6), 2019, s. 650–656, DOI10.11646/palaeoentomology.2.6.16, ISSN 2624-2834 [dostęp 2020-01-09] (ang.).