Corde della mia chitarra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Corde della mia chitarra
Wykonawca singla
Nunzio Gallo
Strona B

„Cancello tra le rose”

Wydany

1957

Nagrywany

1957

Gatunek

chanson

Długość

5:09

Wydawnictwo

Cetra

Format

winyl

Kompozytor

Mario Ruccione

Twórca tekstu

Giuseppe Fiorelli

Corde della mia chitarra – włoskojęzyczny singiel napisany przez Giuseppe Fiorelliego i Mario Ruccione, nagrany i wydany w 1957 roku oraz wykonywany przez Nunzio Gallo oraz Claudio Villę. Utwór w wykonaniu artystów wygrał 7. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo oraz reprezentował Włochy podczas 2. Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym został wykonany przez Gallo[1].

Utwór jest najdłuższą propozycją konkursową wykonaną kiedykolwiek podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. W oficjalnej książce dokumentującej historię imprezy, The Eurovision Song Contest: The Official History austorstwa Johna Kennedy'ego O'Connora, długość piosenki określona jest jako „ponad pięć minut”[2], a Des Mangan w książce This Is Sweden Calling podaje jej czas jako „5 minut i 9 sekund” i dodaje, że słuchacz w tym czasie „zapewne wymyśliłby lepsze sposoby na użycie strun tej [tytułowej] gitary”[3]. Po finale konkursu zmieniono zasady dotyczące długości prezentowanych piosenek określając, że nie mogą one być dłuższe niż 3 minuty.

Podczas konkursu, który odbył się 3 marca 1957 roku, utwór został wykonany jako czwarty w kolejności i ostatecznie zdobył 7 punktów, plasując się na szóstym miejscu finałowej klasyfikacji[4]. Dyrygentem orkiestry podczas występu Modugno był Armando Trovajoli[5].

Na stronie B winylowego wydania utworu znalazła się także piosenka „Cancello tra le rose”, która również została dopuszczona do stawki konkursowej 7. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About Nunzio Gallo. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-05-24]. (ang.).
  2. John Kennedy O'Connor: The Eurovision Song Contest: The Official History. 2005.
  3. Des Mangan: This Is Sweden Calling. 2004.
  4. Eurovision Song Contest 1957. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-05-24]. (ang.).
  5. 1957 - Italy. [w:] Diggiloo [on-line]. www.diggiloo.net. [dostęp 2014-05-24]. (ang.).
  6. Claudio Villa – Corde Della Mia Chitarra. [w:] Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-05-24]. (ang.).