Przejdź do zawartości

Corneille

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Corneille
ilustracja
Imię i nazwisko

Guillaume Cornelis van Beverloo

Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1922
Liège

Data i miejsce śmierci

5 września 2010
Auvers-sur-Oise

Narodowość

holenderska

Alma Mater

Rijksakademie voor Beeldende Kunsten

Dziedzina sztuki

malarstwo, rzeźbiarstwo, grafika, poezja

Epoka

sztuka współczesna

Gatunek

abstrakcjonizm

Odznaczenia
Komandor Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia)
Rzeźba Katvogel (2003)

Corneille, właśc. Guillaume Cornelis van Beverloo (ur. 3 lipca 1922 w Liège, zm. 5 września 2010 w Auvers-sur-Oise) – holenderski malarz, rzeźbiarz, litograf i poeta.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Belgii, w rodzinie holenderskich emigrantów, którzy powrócili do Holandii w 1934 r. Początkowo malarstwa uczył się samodzielnie. W latach 1940–1943 studiował w Rijksakademie voor Beeldende Kunsten w Amsterdamie, lecz porzucił studia, zrażony panującym w szkole konserwatyzmem. W 1946 r. w Groningen miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa jego prac.

Razem z Karelem Appelem założył grupę eksperymentalną Reflex, przekształconą w 1948 r. w międzynarodową grupę Cobra[1]. W magazynach publikowanych przez grupę zamieszczał swoje wiersze. W 1950 r. przeprowadził się do Paryża, w którym pozostał do końca życia. W paryskim warsztacie Stanleya Haytera uczył się technik graficznych.

W latach 50. i 60. XX wieku podróżował po świecie. Stał się kolekcjonerem sztuki afrykańskiej, która od tego czasu zaczęła wywierać wpływ na jego malarstwo (zaczął używać jasnych barw podstawowych w miejsce wcześniejszej stonowanej kolorystyki, a na jego niemal abstrakcyjnych obrazach pojawiły się zwierzęta i akty).

W latach 90. XX wieku wspierał prace upamiętniające grupę CoBrA Muzeum w Amstelveen. Asystował przy kręceniu filmu Vrijmana CoBrA, een opstand tegen de orde (1988)

Został odznaczony Komandorią Orderu Lwa Niderlandzkiego w 1997 r.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Był dwukrotnie żonaty. Z drugą żoną, Nataszą, miał jednego syna.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tomasz Rudomino, Mały leksykon sztuk współczesnej, Warszawa: Wydawnictwo Collage, 1990, s. 32, ISBN 83-900035-0-3 (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]