Order Lwa Niderlandzkiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Lwa Niderlandzkiego
Orde van de Nederlandse Leeuw
Awers
Awers orderu
Awers
Awers gwiazdy
Baretka
Baretka ogólna
Ustanowiono 29 września 1815
Powyżej Order Wojskowy Wilhelma
Poniżej Order Oranje-Nassau

Order Lwa Niderlandzkiego (nl.: Orde van de Nederlandse Leeuw) – najwyższe odznaczenie Królestwa Niderlandów nadawane za zasługi cywilne od 1815.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 29 września 1815 jako "Order Lwa Belgijskiego" (De Orde van de Belgische Leeuw) przez pierwszego (i ostatniego) króla Zjednoczonych Niderlandów (obejmujących mn. w. obszar dzisiejszego Beneluxu) Wilhelma I jako nagroda za oddanie wobec ojczyzny, szczególnie sumienność w wypełnianiu cywilnych obowiązków oraz za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki. Przeznaczony głównie dla cywilnych poddanych niderlandzkich, może być w wyjątkowych przypadkach nadawany także wojskowym i cudzoziemcom.

Order otrzymał trzy klasy:

  • I klasa (Ridder Grootkruis, Krzyż Wielki)
  • II klasa (Commandeur, Komandoria)
  • III klasa (Ridder), Kawaler)

Do 1994 istniała także kategoria "Braci Orderu Lwa", nadawana głównie za czyny w imieniu miłości bliźniego, czyli działalność charytatywną. Odznaczonym przysługiwała renta w wysokości 200 guldenów rocznie, co w XIX wieku było wysoką sumą.

I klasę otrzymują głównie głowy państwa i inni piastujący wysokie stanowiska cudzoziemcy (m.in: Winston Churchill, król Karol XVI Gustaw, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa), II i III tylko obywatele niderlandzcy. Niżej postawieni cudzoziemcy dostają zamiast orderu Lwa Order Oranje-Nassau lub Order Korony.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia Orderu Lwa Niderlandzkiego to oznaka, gwiazda I klasy oraz medal, przysługujący do 1994 tzw. Braterstwu Orderu Lwa. Oznaką orderu jest emaliowany na biało krzyż maltański ze złotym brzegiem. W medalionie awersu znajduje się umieszczony w niebieskim polu napis (dewiza orderu) "Virtus nobilitat" ("Cnota uszlachetnia"), a w medalionie rewersu podobizna godła państwowego, Lwa Niderlandów. Między ramionami krzyża umieszczony jest stylizowany monogram założyciela "W".

Gwiazda I klasy jest złota, ośmiopromienna, i nosi na sobie awers oznaki. Medal "Braterstwa Orderu Lwa" był srebrny i ukazywał na awersie lwa niderlandzkiego, a na rewersie oznakę orderu.

Order noszony jest na niebieskiej wstędze z obustronnymi pomarańczowymi bordiurami, wstążka medalu była niebieska z pojedynczym pomarańczowym paskiem w środku. Zawieszką oznaki orderu jest złota korona królewska. II klasa (komandoria) posiada jako dodatkową dekorację awers krzyża orderowego, noszony bez wstążki i korony na agrafie na lewej piersi. Łańcucha order nie posiada.

Baretki Orderu Lwa Niderlandzkiego
NLD Order of the Dutch Lion - Grand Cross BAR.png
Kawaler Krzyża Wielkiego
NLD Order of the Dutch Lion - Commander BAR.png
Komandor
NLD Order of the Dutch Lion - Knight BAR.png
Kawaler
NLD Order of the Dutch Lion - Brother BAR.png
Brat (klasa zniesiona)
 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Orderem Lwa Niderlandzkiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1970
  • Orde van de Nederlandse Leeuw (niderl.). onderscheidingen.nl. [dostęp 31 stycznia 2012].