Corporation for National Research Initiatives

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Corporation for National Research Initiatives (CNRI) - amerykańska organizacji non-profit, której głównym celem jest wspieranie rozwoju kluczowych technologii przetwarzania i udostępniania wiedzy z użyciem sieci komputerowych.

CNRI została założona w 1986 r. przez Roberta E. Kahna. Jej siedziba znajduje się w Reston w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. CNRI ściśle współpracuje z rządem USA, a także z kilkunastoma innymi instytucjami oraz uczelniami amerykańskimi nad stałym rozwojem National Information Infrastructure.[1]

Do najważniejszych projektów CNRI należą[2]:

  • CORDRA (Content Object Repository Discovery and Resolution Architecture) i Defense Virtual Information Architecture - projekt realizowany z Departamentem Obrony USA - polega na stworzeniu jednolitego obiegu materiałów edukacyjnych związanych z obronnością Stanów Zjednoczonych i zaadaptowanie systemu DOI do cyfrowych dokumentów Departamentu Obrony i DARPA
  • D-Lib® i D-Lib Magazine - forum dyskusyjne i czasopismo poświęcone działaniom prowadzonym przez CNRI
  • DOI - rozwijanie systemu identyfikatorów cyfrowych dokumentów elektronicznych realizowany we współpracy z International DOI Foundation; CNRI obsługuje w ramach tego projektu Handle System, czyli główne repozytorium identyfikatorów i przypisanych do nich metadanych.
  • Speech and Language Processing Center - jednostka badawcza zajmująca się rozwojem procesorów mowy i tekstu np. automatycznych tłumaczy z jednego języka na inny.

Oprócz tego w wyniku prac koordynowanych przez CNRI rozwinięto kilkanaście kluczowych technologii i baz danych M.in:

Przypisy