Corporation for National Research Initiatives

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Corporation for National Research Initiatives (CNRI) – amerykańska organizacja non-profit, której głównym celem jest wspieranie rozwoju kluczowych technologii przetwarzania i udostępniania wiedzy z użyciem sieci komputerowych.

CNRI została założona w 1986 roku przez Roberta E. Kahna. Jej siedziba znajduje się w Reston w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. CNRI ściśle współpracuje z rządem USA, a także z kilkunastoma innymi instytucjami oraz uczelniami amerykańskimi nad stałym rozwojem National Information Infrastructure[1].

Do najważniejszych projektów CNRI należą[2]:

  • CORDRA (Content Object Repository Discovery and Resolution Architecture) i Defense Virtual Information Architecture – projekt realizowany z Departamentem Obrony USA – polega na stworzeniu jednolitego obiegu materiałów edukacyjnych związanych z obronnością Stanów Zjednoczonych i zaadaptowanie systemu DOI do cyfrowych dokumentów Departamentu Obrony i DARPA
  • D-Lib i D-Lib Magazine – forum dyskusyjne i czasopismo poświęcone działaniom prowadzonym przez CNRI
  • DOI – rozwijanie systemu identyfikatorów cyfrowych dokumentów elektronicznych realizowany we współpracy z International DOI Foundation; CNRI obsługuje w ramach tego projektu Handle System, czyli główne repozytorium identyfikatorów i przypisanych do nich metadanych.
  • Speech and Language Processing Center – jednostka badawcza zajmująca się rozwojem procesorów mowy i tekstu np. automatycznych tłumaczy z jednego języka na inny.

Oprócz tego w wyniku prac koordynowanych przez CNRI rozwinięto kilkanaście kluczowych technologii i baz danych m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]