Cortinarius vernus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cortinarius vernus
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

gołąbkowce

Rodzina

zasłonakowate

Rodzaj

zasłonak

Gatunek

Cortinarius vernus

Nazwa systematyczna
Cortinarius vernus H. Lindstr. & Melot
Cortinarius, Flora Photographica [English translation by J. Melot] (Matfors) 3: 27 (1994)

Cortinarius vernus H. Lindstr. & Melot – gatunek grzybów należący do rodziny zasłonakowatych (Cortinariaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cortinarius, Cortinariaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1994 r. Håkan Lindström i Jacques Melot[1]. Synonimy[2]:

  • Cortinarius erythrinus var. russulisporus Bohus 1979
  • Cortinarius vernus var. nevadavernus Suár.-Sant. & A. Ortega 2009
  • Cortinarius vernus var. rubescens A. de Haan & Volders 2002

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

O średnicy 10–40 mm, początkowo półkulisty lub dzwonkowaty, z podwiniętym brzegiem połączonym z trzonem białawą zasnówka, później rozszerzający się, zwykle z wydatnym centralnym garbem, w dojrzałości czasami z promieniście postrzępionym brzegiem, higrofaniczny. Powierzchnia w stanie wilgotnym ciemnoczerwonawobrązowa, w stanie suchym, czerwonawa, szarobrązowa, błyszcząca, jedwabiście włóknista, na starość nawet łuszcząca się[3].

Trzon

Wysokość 20–60 mm, grubość 3–6 mm, cylindryczny, czasami u nasady lekko maczugowaty. Powierzchnia czerwonobrązowa, ale często pokryta jedwabiście błyszczącymi, podłużnymi białawymi włóknami, w młodości z niewyraźną i szybko zanikającą strefą pierścieniową, poniżej niej z nieregularnymi pasmami osłony[3].

Blaszki

Dość rzadkie, z licznymi międzyblaszkami, szeroko przyczepione lub lekko zbiegające, w młodym wieku jasnobrązowe z jaśniejszym brzegiem, później rdzawobrązowe.

Miąższ

Cienki, białawy do brązowawego, zapach łagodny, raczej przyjemny[3].

Wysyp zarodników

Rdzawobrązowy[3].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, zwykle 7–9 × 4,5–6 µm, o kształcie od eliptycznego do migdałowego, pokryte grubymi brodawkami[3].

Gatunki podobne

Makroskopowo jest kilka podobnych gatunków, jednak żaden z nich z wyjątkiem Cortinarius albovariegatus nie tworzy owocników wczesną wiosną[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano jego stanowiska w Europie, Azji, Australii i na Nowej Zelandii. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniony i podano tu wiele jego stanowisk[4]. Brak go w opracowanym w 2003 r. przez Władysława Wojewodę wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski[5], ale jego stanowiska przytaczają T. Ślusarczyk i inni[6]. Aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[7].

Naziemny grzyb mykoryzowy[5]. Rośnie pojedynczo lub w grupach, w lasach, parkach, w trawach w jasnych miejscach lub wśród opadłych liści, pod różnymi drzewami liściastymi, często pod brzozami lub osikami, rzadko pod drzewami iglastymi. Owocniki od kwietnia do czerwca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-12-25] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-09-30].
  3. a b c d e f g Karel Tejkal, Cortinarius vernus H. Lindstr. & Melot 1994 (pavučinec červenokaštanový)opublikowany=Ceska mykologicka spolecnost [online] [dostęp 2023-12-29].
  4. Występowanie Cortinarius vernus na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-12-25] (ang.).
  5. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 157–198, ISBN 83-89648-09-1.
  6. Tomasz Ślusarczyk, Materiały do znajomości mykobioty Pasma Krowiarek (Sudety Wschodnie), „Przegląd Przyrodniczy”, 39 (1), 2021, s. 41.
  7. Aktualne stanowiska Cortinarius vernus w Polsce [online], gbif.org [dostęp 2023-12-25] (ang.).