Creatio Fantastica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Creatio Fantastica
Ilustracja
Logo pisma Creatio Fantastica
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Ośrodek Badawczy Facta Ficta
Rodzaj czasopisma Czasopismo naukowo-literackie
Pierwszy numer 2005
Redaktor naczelny Krzysztof M. Maj
Średnia sprzedaż pismo non-profit egz.
ISSN 2300-2514
Strona internetowa

Creatio Fantastica (CF) – polskie czasopismo naukowe i literackie poświęcone fantastyce.

Zostało założone przez Emila Strzeszewskiego jako e-zin w 2005 roku[1]. W latach 2013-2015 funkcjonowało jako kwartalnik popularnonaukowy, w którym pojawiały się recenzje książek, filmów, komiksów, gier i seriali z nurtu fantasy, science fiction i horroru, a także felietony, artykuły naukowe, wywiady z pisarzami, twórcami i znawcami kultury popularnej oraz relacje z konwentów[2].

Dziś CF jest półrocznikiem akademickim poświęconym fantastyce o profilu interdyscyplinarnym. W czasopiśmie są cztery działy: Compendium (artykuły naukowe), Concilium (polemiki i eseje recenzyjne), Colloquium (rozmowy na temat wiodący numeru) oraz Litterrarium (opowiadania)[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo jest kontynuacją e-zinu Creatio Fantastica, którego pierwszy numer ukazał się w 2005 roku. Początkowo CF było dwumiesięcznikiem, a od 2012 roku - kwartalnikiem. Obecnie pismo ukazuje się w trybie półrocznym w owartym dostępie[4].

W 2013 roku CF zostało objęte patronatem Pracowni Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego[5].

W 2015 roku funkcję wydawcy CF przejął Ośrodek Badawczy Facta Ficta w Krakowie, przekształcając tytuł w pierwsze polskie pismo naukowe o fantastyce[6]. Od tego czasu pismo jest indeksowane w międzynarodowych bazach danych, w tym w Central Eastern European Online Library[7] oraz Central Journal for Social Sciences and Humanities[8]. Artykuły publikowane w CF są recenzowane trybie double blind review[9], a w redakcji i radzie naukowej pisma zasiadają pracownicy naukowi polskich wyższych uczelni[10].

CF prowadzi również działalność patronacką i popularyzatorską literatury oraz kultury popularnej[11].

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Zespół redakcyjny[edytuj | edytuj kod]

Redaktor Naczelny[edytuj | edytuj kod]

Zastępca Redaktora Naczelnego[edytuj | edytuj kod]

Sekretarz Redakcji[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Brońka

Kolegium redakcyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]