Croc: Legend of the Gobbos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Croc: Legend of the Gobbos
Producent Argonaut Software
Wydawca Fox Interactive
Silnik BRender
Data wydania 1997
Gatunek Gra platformowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation, Saturn, Windows
Nośniki 1-2 CD, zależy od platformy
Wymagania

Intel Pentium 133 CPU, 32 MB RAM, 20 MB dysku twardego, 2 MB PCI karta graficzna

Kontrolery klawiatura lub joystick

Croc: Legend of the Gobbos (lub po prostu Croc) – gra platformowa rozwijana przez Argonaut Software i wydawana przez Fox Interactive w roku 1997. Zostały stworzone wersje tej gry na Game Boy Color, PlayStation, Sega Saturn i Windows.

Croc to trzecioosobowa trójwymiarowa gra platformowa, której głównym bohaterem jest krokodyl zwany Croc, który szuka sposobu, aby ocalić Gobbosy przed Baronem Dante. Gra zabiera gracza na wiele wysp, na których gracz musi znaleźć i ocalić jak najwięcej Gobbosów (małych futerkowych istot z wielkimi oczami) oraz pokonać bossa, który znajduje się w połowie każdego poziomu gry. Baron Dante poustawiał na każdym poziomie wiele jego sługusów, którzy przeszkadzają graczowi w przejściu poziomu.

Kontynuacją gry jest Croc 2: Kingdom of the Gobbo's.

Intro gry[edytuj | edytuj kod]

Pewnego dnia Rufus, król Gobbosów, zauważył w jeziorze kosz z małym krokodylkiem. Gobbosy postanowiły go przygarnąć, wychować oraz nauczyć podstaw walki. Croc rósł, aż wzrostem dwukrotnie przewyższał swych przyjaciół. Pewnego dnia w wiosce pojawił się Baron Dante z Dantiniami. Nienawidził on Gobbosów z powodu ich szczęśliwego życia. Słudzy Dantego porwały Gobbosy, a Baron Dante zajął się ich królem (uwięził go w klatce, w swoim zamku). Wcześniej jednak król uratował Croca, uderzając w magiczny ptasi gong. Dzięki niemu Croc został zabrany przez ptaka, by uratować przyjaciół.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest liniowa i polega na przechodzeniu kolejnych etapów gry. Po przejściu każdego etapu istnieje możliwość odwiedzenia poprzednich, głównie w celu zebrania wszystkich brakujących Gobbosów, aby wypełnić misję ratunkową (choć jest ona w gruncie rzeczy opcjonalna).

Poziomy rozgrywki zorganizowane są w według pewnego schematu: Croc podczas swojej podróży odwiedza cztery różne wyspy (oraz piątą, sekretną). Każda wyspa charakteryzuje się swoistym klimatem i posiada własny zestaw utworów muzycznych:

  • Pierwsza wyspa (wyspa Gobbosów) jest zielona z wszechobecnymi potokami lawy.
  • Następna jest wyspa śnieżna. Śliski lód może utrudnić Crocowi poruszanie się.
  • Trzecia kraina to sucha pustynia, gdzie nieraz panują egipskie ciemności.
  • Czwarta wyspa to zamek złego Barona Dante, od mrocznych lochów, po najwyższą wieżę.
  • Motywem sekretnej wyspy są kryształy i wymieszane cechy wszystkich poprzednich wysp.

Cztery „podstawowe” wyspy składają się zawsze z 10 etapów:

  • 6 etapów „zwykłych”. W każdym takim etapie musimy dotrzeć do gongu, by móc kontynuować swoją przygodę. Nie mniej ważne są zagubione Gobbosy, których możemy znaleźć 6 na każdym poziomie. Szósty Gobbo zawsze ukryty jest za tajemnymi drzwiami (wyjątkiem jest poziom 4:6, gdzie wszystkie Gobbosy znajdują się za tymi drzwiami). Jeśli chcemy je otworzyć, będziemy musieli znaleźć na danym etapie pięć specjalnych, kolorowych klejnotów.
  • 2 etapów bossów. Po każdych 3 etapach zwykłych następuje etap bossa. Po dwóch lokacjach wprowadzających, stajemy naprzeciwko tego groźnego przeciwnika. W tym poziomie nie ma Gobbosów ani kolorowych klejnotów.
  • 2 etapów sekretnych. Dostęp do tego poziomu otrzymujemy, gdy w trzech poziomach zwykłych znajdziemy wszystkich 18 Gobbo i pokonamy bossa. W tych poziomach również nie pojawiają się Gobbo ani kolorowe kryształy. Celem na tych poziomach jest zebranie puzzla (fragmentu układanki).

Dostęp do sekretnej wyspy otrzymamy tylko wtedy, gdy zbierzemy wszystkie osiem puzzli. Pociąga to za sobą konieczność przejścia 40 poziomów, 24 poziomów zwykłych (ratując wszystkich 144 Gobbo), ośmiu poziomów bossów i ośmiu poziomów sekretnych. Tajna wyspa składa się z czterech poziomów bazujących na klimacie każdej z czterech wysp i piątego poziomu kryształowego. W tym ostatnim, naszym celem jest pokonanie ostatniego, dziewiątego bossa. W pozostałych czterech poziomach musimy jedynie dostać się na koniec.

Podczas rozgrywki Croc może biegać, skakać, pływać i wspinać się po niektórych ścianach, a jego broń stanowią: atak ogonem (tail whip) oraz tzw. tąpnięcie, które wykonujemy poprzez dwukrotne wciśnięcie klawisza skoku. Ten ostatni manewr służy także do niszczenia pudełek, stanowiących znak rozpoznawczy serii. Przydatną zdolnością jest możliwość nagłej zmiany kierunku ruchu o 180 stopni jednym klawiszem, co znacznie ułatwia manewrowanie w świecie 3D. Croc może zbierać serduszka (dodatkowe życie), klucze oraz zwykłe (tzw. białe) kryształy. Te ostatnie działają w sposób podobny do pierścieni znanych z serii przygód Sonica – gdy Croc nie ma kryształów, kontakt z wrogiem lub lawą skończy się utratą życia, w przeciwnym razie kryształy rozsypią się po okolicy i przez kilka sekund można je jeszcze zebrać ponownie (zwykle jednak jest to znikoma część i większość kryształów przepada). Wyjątkiem od tej reguły jest upadek w bezdenną przepaść. On zawsze kończy się dla Croca utratą życia.

Choć pozornie gra jest prosta i nieskomplikowana, nabiera trudności wraz z przechodzeniem kolejnych etapów. Zwykłe stabilne platformy stają się małe i wąskie, rozpadają się, obracają lub na przemian rozciągają i kurczą. W jednym poziomie nawet cyklicznie odwracają się do góry nogami, raz ukazując podłogę, a raz ostre kolce. Oprócz parcia do przodu Croc wielokrotnie jest zmuszony do rozejrzenia się po okolicy w celu znalezienia np. klucza czy przełącznika potrzebnego do kontynuacji podróży. Ta cecha jeszcze bardziej uwidacznia się przy próbie uratowania wszystkich Gobbo. Sekretne pomieszczenie (dostępne po zebraniu pięciu kolorowych klejnotów) zwykle nie jest proste i zmusza Croca do zabawy w pudełkową odmianę gry w trzy kubki, wyłapywania klejnotów za pomocą garnka, ścigania wrednych Dantini (wszechobecni słudzy Barona Dante), karkołomnych akrobacji po platformach, mini-gierki z owieczkami lub dynamicznych wyścigów z duchem w ograniczających widoczność ciemnościach.

W grze nie brakuje przesuwania pudeł, lotów balonikami oraz jazdy na sterowalnych platformach. Przeciwnicy zwykle nie są zbyt wymagający i/lub trudni do uniknięcia. Większość z nich pojawia się ponownie w kilka sekund po ich pokonaniu. Zapis stanu rozgrywki możliwy jest tylko pomiędzy poziomami. Gdy Croc straci życie, rozpoczyna od początku poziomu lub od początku ostatniej lokacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]