Croomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Croomia
Ilustracja
Croomia heterosepala
Systematyka[1]
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd pandanowce
Rodzina Stemonaceae
Rodzaj Croomia
Nazwa systematyczna
Croomia Torr.
Fl. N. Amer. 1: 663 (1840)
Typ nomenklatoryczny
Croomia pauciflora (Nutt.) Torr[2].
Synonimy

Torreya H.B.Croom ex Meisn[3].

Kwiat Croomia heterosepala

Croomia Torr. – rodzaj wieloletnich roślin z rodziny Stemonaceae, obejmujący 3 gatunki, w tym 1 występujący w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych i 2 występujące w Chinach i Japonii[3]. Nazwa naukowa rodzaju została nadana na cześć Hardy'ego B. Crooma, amerykańskiego przyrodnika[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Płożące kłącze, ukorzeniające się w węzłach. Korzenie słabo mięsiste. Pędy naziemne zwykle wzniesione, nierozgałęzione[5].
Liście
Ulistnienie naprzemianległe. Liście proksymalne zredukowane, łuskowate; dystalne błoniaste[5]. Blaszki liściowe sercowate do szeroko eliptycznych. Unerwienie liści dolnych równoległe, górnych dłoniaste[4].
Kwiaty
Kwiaty pojedyncze lub zebrane w 2-4-kwiatowe wierzchotki, wyrastające z pachwiny liścia na smukłym pędzie kwiatostanowym. Podkwiatki małe, łuskowate[5]. Okwiat pojedynczy, o listkach wolnych u nasady, zachodzących na siebie[6]. Pręciki osadzone u nasady listków okwiatu, o grubych nitkach i łukowatych główkach. Zalążnia górna, jajowata, spłaszczona. Znamię słupka główkowate[5].
Owoce
Jajowata, welwetowa torebka. Nasiona niemal kuliste, podłużnie żeberkowane[5], z elajosomem w postaci pęcherzykowatych włosków[6].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)
Należy do rodziny Stemonaceae, w rzędzie pandanowców (Pandanales) zaliczanych do jednoliściennych (monocots)[1].
Gatunki[3]

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Występująca w Stanach Zjednoczonych Croomia pauciflora została uznana za gatunek zagrożony wyginięciem. W Luizjanie uznano go za prawdopodobnie wymarły, w Georgii za krytycznie zagrożony, a na Florydzie i w Alabamie za zagrożony.

Zagrożeniem dla tych roślin jest ich bezpośrednie niszczenie przez dziki, które żerują na ich kłączach, oraz jelenie, które żerują na liściach, a także destrukcja siedlisk. Ze względu na płytko położone kłącza i powolny wzrost Croomia pauciflora jest podatna na wszelkie zakłócenia, w tym zmiany warunków hydrologicznych i klimatycznych, erozję gleby, a także pożary[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Peter F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-02-20].
  2. Index Nominum Genericorum. Smithsonian Institution. [dostęp 2011-02-19].
  3. a b c Rafaël Govaerts: World Checklist of Selected Plant Families (ang.). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2011-02-19].
  4. a b Flora of North America. Vol. 26: Stemonaceae. [dostęp 2011-02-20].
  5. a b c d e Flora of China. Vol. 24: Stemonaceae. [dostęp 2011-02-20].
  6. a b Klaus Kubitzki: Croomiaceae. W: Klaus Kubitzki (red.): The Families and Genera of Vascular Plants. T. 3: Flowering Plants. Monocotyledons. Lilianae (except Orchidaceae). Berlin Heidelberg: Springer-Verlag, 1998, s. 425. ISBN 3-540-64060-6. (ang.)
  7. NatureServe Explorer. Version 7.1. [dostęp 2011-02-20].