Cud domu brandenburskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fryderyk II Wielki
Piotr III Romanow

Cud domu brandenburskiego (niem. Mirakel des Hauses Brandenburg) – wydarzenie podczas wojny siedmioletniej, które uniemożliwiło koalicji antypruskiej ostateczne pokonanie Królestwa Prus[1].

Pierwszy cud[edytuj | edytuj kod]

Do pierwszego cudu domu brandenburskiego doszło po przegranej przez Prusy bitwie pod Kunowicami 12 sierpnia 1759 roku, kiedy rosyjski generał-feldmarszałek Piotr Sałtykow nie zdecydował się na marsz na Berlin, ani na dalsze efektywne współdziałanie z Austriakami. Tym samym koalicja antypruska nie wykorzystała wielkiego zwycięstwa, co umożliwiło odtworzenie armii i kontynuowanie wojny przez Prusy[2]. Określenie „cud” ukuł sam Fryderyk II Wielki, pisząc do swojego brata Henryka Pruskiego[3]:

„Ogłaszam Wam cud domu brandenburskiego. W czasie gdy wróg, po przekroczeniu Odry, mógł zdecydować się na drugą bitwę i zakończyć wojnę, wycofał się w kierunku Müllrose i Lieberose

Drugi cud[edytuj | edytuj kod]

Głośniejszy i bardziej znany w historii stał się jednak kolejny „cud” z 5 stycznia 1762 roku: po śmierci carycy Elżbiety Romanowej jej następca, Piotr III Romanow, który w przeciwieństwie do poprzedniczki był germanofilem i zwolennikiem Fryderyka II, wycofał swoje wojska z linii frontu i przekazał część armii Fryderykowi. Za przykładem Piotra III poszła Szwecja, zawierając z Prusami pokój. Król wzmocniony na duchu przeprowadzał ofensywy na Śląsku i w Saksonii, zmuszając wojska austriackie do odwrotu. Spowodowało to nieoczekiwany zwrot w wojnie siedmioletniej[2]. Po kilku miesiącach rządów w Imperium Rosyjskim Piotra III zamordowano. Jego następczyni Katarzyna II stwierdziła, że ani klęska, ani zwycięstwo Prus nie leżą w interesie Imperium i formalnie wycofała się z wojny[1]. Śmierć Elżbiety Romanowej i działania jej następców były tak niespodziewane, że zwykło się nazywać je cudem.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Johann Ludwig Graf Schwerin von Krosigk w swoich wspomnieniach pisał, że podczas II wojny światowej w kwietniu 1945 roku Joseph Goebbels opowiedział Adolfowi Hitlerowi w „bunkrze Wodza” rozdział z książki Thomasa Carlyle’a dotyczący historii cudu domu brandenburskiego. Hitler wzruszył się opowiedzianą historią. Po kilku dniach do Berlina dotarła wiadomość o śmierci prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Führer pełny nadziei widział w tym trzeci cud domu brandenburskiego, licząc na rozpad koalicji antyhitlerowskiej. Jednakże do cudu nie doszło, a Berlin w wyniku operacji berlińskiej został zdobyty[4][5][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cud domu brandenburskiego [online], polskieradio.pl, 5 stycznia 2021 [dostęp 2021-10-02] (pol.).
  2. a b Stanisław Salmonowicz: Fryderyk II. Wrocław: Ossolineum, 1981. ISBN 83-04-02004-1.
  3. 1701 – 1871 гг. Прусское королевство [online], runivers.ru [dostęp 2021-10-02] (ros.).
  4. Hugh Trevor-Roper: Ostatnie dni Hitlera. Londyn: Papermac, 1995.
  5. «Чудо Бранденбургского дома»: как Гитлер надеялся победить в 1945 году [online], russian7.ru [dostęp 2021-10-02] (ros.).
  6. The Führer’s reading habits [online], irishtimes.com, 20 grudnia 2008 [dostęp 2021-10-02] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Salmonowicz: Fryderyk II. Wrocław: Ossolineum, 1981. ISBN 83-04-02004-1.