Cyklostacjonarność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cyklostacjonarność – cecha pewnej klasy procesów stochastycznych zawierających składniki losowe oraz śladowe sygnały harmoniczne. Autokorelacja i widmo procesu cyklostacjonarnego wyrażają się funkcjami dwuwymiarowymi: czas – częstotliwość. Dla porównania funkcja autokorelacji dla procesu niecyklicznego ma jedną współrzędną – czas, np. gdzie – parametry, – przesunięcie czasu między kolejnymi próbkami. Za twórcę cyklostacjonarności uważa się W. Gardnera z Uniwersytetu Kalifornijskiego[1].

Określenia pojęć[edytuj | edytuj kod]

Proces stochastyczny to rodzina funkcji dwu zmiennych: czasu i zdarzenia losowego. Najszersze praktyczne znaczenie mają procesy słabo-stacjonarna, czyli takie, które są określone przez stałą wartość średnią oraz stałą funkcję autokorelacji. Szumy z zasady należą do tej klasy [procesy stochastyczne][2].

Sygnał harmoniczny to sygnał okresowy, najczęściej sinusoidalny, z reguły modulowany, np. drogą zmiany fazy. Sygnał może być rzeczywisty lub zespolony, czyli złożony z dwu niezależnych składników przesuniętych w fazie o 90° (sygnały zespolone).

Składnik losowy procesu to najczęściej szum biały. Nazwa pochodzi stąd, że widmo częstotliwości tego szumu obejmuje wszystkie częstotliwości, podobnie jak biel – wszystkie kolory

Autokorelacja to związek wzajemny oparty na prawdopodobieństwie; nieścisły w sensie jednostkowych zdarzeń, ale wyrażający określoną prawidłowość dla zbioru za pomocą właśnie funkcji autokorelacji.

Stacjonarność to cecha procesu stanowiąca, że wszystkie momenty (średnia, wariancja, funkcja autokorelacji) pozostają stałe w funkcji czasu.

Telekomunikacja – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przekazywaniem wiadomości (danych) na odległość za pomocą modulowanych sygnałów harmonicznych.

Definicje formalne[edytuj | edytuj kod]

Teoria cyklostacjonarności wchodzi w zakres statystyki matematycznej, w tym metod numerycznych i szybkiej transformacji Fouriera. Jest to jednocześnie dziedzina nauk technicznych, w szczególności dotyczy telekomunikacji.

Rozróżnia się funkcję cyklokorelacji (Cyclic Autocorrelation Function, CAF) oraz widmo cykliczne (Spectrum Cyclocorrelation Density, SCD). Estymatę CAF wyznacza się według wzoru:


(1)

gdzie – czas bieżący – przesunięcie czasu między kolejnymi próbkami, – częstotliwość cykliczna. Z powyższego zapisu wynika, że dla wyznaczenia konieczna jest seria próbek sygnału pobranych w odstępach Próbki te podlegają dalej przesunięciom w częstotliwości po czym są wzajemnie mnożone i sumowane, podobnie jak przy klasycznej funkcji autokorelacji.

Funkcja SCD – jest formalnie transformatą Fouriera od funkcji W praktyce wyznacza ją się bezpośrednio z próbek metodą FAM (Fast Fourier Accumulation Method).

Dla skupienia uwagi na rys. 1 przedstawiono obraz dla hipotetycznego sygnału BPSK o niewielkiej liczbie punktów; wyróżniono współrzędne i Dla funkcja (1) zdąża do pojedynczego maksimum zlokalizowanego w środku układu współrzędnych; z kolei widmo ma postać, jak na rys. 2. Obecność widma dla ma wtedy istotne znaczenie, gdyż mówi o obecności sygnału harmonicznego w badanym spektrum.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Cyklostacjonarność pozwala wykrywać sygnały okresowe do −20 dB poniżej szumów. Konwencjonalne detektory czynią to na poziomie +10 dB. Odstęp czułości jest więc ogromny (30 dB – 1000 razy w mocy).

Podstawowym obszarem zainteresowania nową miarą jest sfera tzw. radia kognitywnego (inteligentnego), które dostosowuje się do otoczenia[3][4]. Radio to znajduje wolne pasma częstotliwości, np. nieczynne w danej chwili pasmo telewizji i – zgodnie z ustaleniami międzynarodowymi – ma prawo je zająć. Przy obecnym deficycie widma ma to duże znaczenie a wysoka czułość metody SCD jest niezwykle istotna.

Innym obszarem zainteresowania są groźne, a niewyczuwalne zwykłymi metodami drgania mechaniczne, np. sygnały poprzedzające trzęsienia Ziemi, wibracje zużytych mechanizmów (łożysk, wałów), drgania wrażliwych budowli, jak mosty itp.[5] Jeszcze innym rodzajem mogą być niektóre rodzaje podsłuchów.

Jak wszystko w przyrodzie, również metoda cyklostacjonarna nie jest uniwersalna. Na przykład nie nadaje się wprost do analizy sygnałów OFDM oraz tzw. spread spectrum, co wynika z faktu, że sygnały te już same w sobie bardziej przypominają szumy, niż funkcje zdeterminowane. Istnieją jednak metody, które pozwalają obejść to ograniczenie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W.A. Gardner. The Spectral Correlation Theory of Cyclostationary Time-Series. „Signal Processing”. July, 1986. Elsevier. 
  2. A. Papoulis: Prawdopodobieństwo, zmienne losowe i procesy stochastyczne. Warszawa: WNT, 1972.
  3. J. Pawelec, M. Suchański. The Sensing of Emissions via Cyclostationary Methods. „Int. J. of Advances in EEE”. nr 3, 2014. 
  4. J. Pawelec, K. Grzesiak. Widmo II rzędu i jego zastosowania. „Przegląd Telekomunikacyjny”. nr 6, 2014. 
  5. J. Urbanek: Cyclostationary Analysis Methods for Diagnostics of Machinery... (PhD thesis). Kraków: AGH, 2012.
  6. Tani and R. Fantacci. A Low-Complexity Cyclostationary-Based Sensing. „IEEE-TVT”. no 6, 2010.