Czarna Woda (dopływ Kaczawy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarna Woda
Ilustracja
Park Północny w Legnicy, most secesyjny
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja województwo dolnośląskie
Rzeka
Długość 48 km
Powierzchnia zlewni 985 km²
Źródło
Miejsce Wierzbowa
Wysokość 151 m n.p.m.
Ujście
Recypient Kaczawa
Miejsce Legnica
Mapa
Czarna Woda na mapie Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego
Czarna Woda na mapie Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego

Czarna Wodarzeka o długości 48 km w województwie dolnośląskim; lewobrzeżny dopływ Kaczawy, do której wpada na terenie Legnicy.

Przebieg[edytuj]

Jej źródła znajdują się w obrębie Wierzbowej, na mokradłach Borów Dolnośląskich. Mokradła te noszą nazwę Wierzbowskie Łąki, i rozpościerają się w kierunku zachodnim od zabudowań wsi Wierzbowa. Rzeka płynie Doliną Czarnej Wody , położonej w całości na Równinie Legnickiej, graniczącej z południową częścią Wysoczyzny Lubińskiej. Jest ciekiem III rzędu, w większości I klasy czystości, jednakże w miarę zbliżania się do ujścia rzeki, jej czystość dramatycznie spada do III, IV i V klasy. Ogólna klasyfikacja odpowiada III klasie czystości. Głównym jej dopływem jest prawobrzeżna Skora oraz Siekierna. Przed Legnicą, na obszarze podmiejskich bagien, do Czarnej wpada Lubiatówka.

Turystyka[edytuj]

Na rzece wytyczono szlak kajakowy, w Rokitkach i w Legnicy zalewy służące celom rekreacyjnym.

Miejscowości[edytuj]

Nad Czarną Wodą leżą m.in.:

Rola w powstaniu Legnicy[edytuj]

W epokach przed powstaniem Państwa Piastów Czarna Woda i Kaczawa łączyły się tworząc na przestrzeni wielu km sieć kanałów i starorzeczy i małych wysp. ta skomplikowana siec hydrologiczna była częścia większego zanikłego w większości ekosystemu tj. tzw. "przepływowego" Pojezierza Legnickiego. Pośród tychże rozlewisk w VIII wiek poczęto tworzyć warownię. Jedną z wysp zamieniono w sztuczne wzniesienie, na którym z czasem powstała drewniana fortyfikacja. Ta fortyfikacja stała się początkiem osadnictwa wczesnośredniowieczego i stanęła u początków miasta.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]