Skora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skora
Ilustracja
Skora w Konradówce
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Potok
Długość ok. 45 km
Źródło
Miejsce 1.5 km na pn. od wsi Rząśnik w pow. złotoryjskim w gm. Świerzawa na Pogórzu Kaczawskim
Wysokość 365 m n.p.m.
Współrzędne 51°01′42″N 15°46′08″E/51,028333 15,768889
Ujście
Recypient Czarna Woda
Miejsce Grzymalin
Współrzędne 51°16′38″N 16°04′55″E/51,277222 16,081944
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Skora (niem. Schnelle Deichsa) – prawobrzeżny dopływ Czarnej Wody o długości około 45 km. Płynie przez powiat złotoryjski i legnicki.

Bieg rzeki[edytuj | edytuj kod]

Rzeka wypływa z Pogórza Kaczawskiego, płynie przez Równinę Legnicką. Wpada do Czarnej Wody w miejscowości Grzymalin między Lubinem i Chojnowem.

Skora przepływa przez Proboszczów, Pielgrzymkę, Wojcieszyn, Uniejowice, Zagrodno, Modlikowice, Jadwisin, Osetnicę, Konradówkę, Chojnów, Goliszów, Niedźwiedzice i Grzymalin.

W Chojnowie niedaleko "Złamanego Mostu" na ulicy Brzozowej, znajduje się mały jaz piętrzący, drugi jaz znajduje się w Konradówce. Do Skory wpadają Czermnica i Młynówka.

W strefie źródliskowej Skory występuje ciekawe zjawisko hydrologiczne zwane kaptażem Skory, gdzie rzeka Skora przejmuje część wód innej rzeki należącej do jej dorzecza. Skora w wyniku intensywnej erozji wstecznej przedarła się przez wzniesienia Sądreckich Wzgórz, oddzielających Skorę od lewostronnego dopływu Czermnicy, po dotarciu do dopływu Czermnicy, spływającego spod południowych zboczy Sądreckich Wzgórz, Skora przechwyciła dopływowy potok Czermnicy, zasilając w ten sposób swoje wody.

Fauna Skory[edytuj | edytuj kod]

Skora obfituje w ryby: pstrągi, lipienie, strzeble potokowe i ślizy w górnym biegu, zaliczanym do wód górskich, oraz klenie, okonie i brzany w biegu dolnym.

Kwestia nazwy po 1945 r.[edytuj | edytuj kod]

Nazwa polska Skory pierwotnie była jednowyrazowa[1], tak wynika z analiz porównawczych innych nazw rzek sudeckich. Nadanie Skorze przez niemieckich osadników miana Deichsel - po niemiecku dyszel, wyraźnie odpowiadało rwącemu okresowo nurtowi rzeki[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]