Czarnotek grubodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarnotek grubodzioby
Onychognathus neumanni[1]
Alexander, 1908
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina szpaki
Rodzaj Onychognathus
Gatunek czarnotek grubodzioby
Synonimy
  • Amydrus neumanni Alexander, 1908[2]
Podgatunki
  • O. n. modicus Bates, 1932
  • O. n. neumanni (Alexander, 1908)

Czarnotek grubodzioby (Onychognathus neumanni) – gatunek ptaka z rodziny szpaków (Sturnidae). Zamieszkuje głównie klify, wąwozy oraz odkrywki głównie na terenie Sahelu od Mauretanii i Gwinei Równikowej, aż do Sudanu. Jego nazwa angielska i łacińska pochodzą od niemieckiego ornitologa Oscara Rudolpha Neumanna.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono dwa podgatunki O. neumanni[3][2][4]:

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ten 25 centymetrowy ptak jest podobny do pozostałych gatunków z rodzaju Onychognatus, posiada charakterystyczne rude pióra pierwszorzędowe skrzydeł oraz rudą tęczówkę. Cały dorosły ptak płci męskiej jest czarny, natomiast osobniki żeńskie są popielate, z ciemnymi smugami. Osobniki młode przypominają wyglądem dorosłe ptaki płci męskiej, ale są mniej błyszczące i mają ciemniejszą tęczówkę. Zachodnie populacje występujące od Mali do Wybrzeża Kości Słoniowej są mniejsze i krótsze od głównej formy – podgatunku O. n. neumanni i tworzą drugi podgatunek – O. n. modicus

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Czarnotki grubodziobe budują gniazda z trawy na półkach skalnych w niedostępnych miejscach takich jak jaskinie. Czasami do gniazduje w strukturach zbudowanych przez człowieka. W czasie gniazdowania jest to gatunek agresywny, silnie terytorialny i nietolerancyjny dla innych ptaków. Jest wszystkożerny, żywi się przede wszystkim owocami i owadami. Poza okresem gniazdowania jest towarzyski i chętnie zbija się w stada.

Przypisy

  1. Onychognathus neumanni, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Neumann's Starling (Onychognathus neumanni) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2012-11-07].
  3. Frank Gill, David Donsker: Family Sturnidae (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2012-11-07].
  4. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Sturnidae Rafinesque, 1815 - szpaki - Starlings. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2012-11-07].