Czat.onet.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czat.onet.pl – jeden z najstarszych polskich serwisów czatowych należący do portalu Onet.pl. Jako pierwszy rozpoczął przeprowadzanie czatów moderowanych ze znanymi postaciami świata kultury i polityki. Jest częścią projektu Multimedialnego „Multipoezja”, którego pomysłodawcą jest poeta Michał Zabłocki.

Historia[edytuj]

Czat.onet.pl powstał w roku 1999. Przez pierwszy okres istnienia posiadał 12 pokoi zróżnicowanych tematycznie. W następnych latach liczba ta stale rosła. W 2001 roku wprowadzono możliwość zakładania pokoi przez użytkowników.

Jako pierwszy tego typu serwis rozpoczął przeprowadzanie czatów moderowanych z osobistościami polskiej kultury i polityki. Pierwszy taki czat odbył się 15 września 1999 roku. Gościem czatu był ówczesny wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz.

W 2003 roku wprowadzono możliwość nadawania i oglądania obrazu na czacie za pośrednictwem programu Kamerzysta. W 2005 roku unowocześniono aplet czata, umożliwiając m.in. wysyłanie wiadomości za pomocą poczty czatowej.

W czerwcu 2007 roku Czat.onet.pl zmienił layout serwisu. Uruchomiono kanał Gorący_pokój, w którym użytkownicy mogą dyskutować na aktualne i kontrowersyjne tematy, zaproponowane przez redakcję czata lub przez nich samych. Luty 2009 – wprowadzona została aktualna wersja serwisu i apletu.

Popularność[edytuj]

Czat.onet.pl przewodzi trójce najpopularniejszych serwisów czatowych w Polsce, przewyższając liczbą użytkowników CZATerię i WP. Liczba użytkowników w zależności od miesiąca waha się pomiędzy 500 a 800 tysięcy (dane według Megapanel PBI/Gemius). Liczba funkcjonujących pokoi utrzymuje się na poziomie nieco ponad 3 tysiące (w tym także pokoje prywatne). Największą popularnością cieszy się pokój Towarzyski, gdzie jednocześnie może czatować nawet 1000 osób.

Zarządzanie pokojami[edytuj]

Większość pokoi zarządzana jest przez ich założycieli. W administrowaniu właścicielowi pokoju pomagają mianowani przez niego superoperatorzy i operatorzy. Są też pokoje, w których funkcję właścicieli pełnią administratorzy czata – pracownicy Onet.pl.

Multipoezja[edytuj]

Czat.onet.pl jest częścią projektu multimedialnego Multipoezja, którego pomysłodawcą jest poeta Michał Zabłocki. Pierwsze spotkanie z Multipoezją odbyło w lipcu 2001 roku. Ideą, która przyświecała twórcom pokoju, było wspólne układanie wierszy z internautami. 11 czerwca 2009 Multipoezja miała swój jubileusz. W serwisie czat.onet.pl powstał 200 wiersz „Dwie setki poetki”.

W pokoju Multipoezja powstawały teksty piosenek, m.in.: „Piosenka o śmiesznym tytule” z repertuaru grupy Pogodno i „Maszyna do świerkania”, za którą formacja Czesław Śpiewa otrzymała Fryderyka 2009 w kategorii Piosenka Roku. Wiersz „Blokowisko” zdobył wyróżnienie konkursu literackiego "ExLibris43Bis”.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]