Czerwony dywan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fotoreporterzy czekający na przybycie gwiazd na czerwony dywan
Czerwony dywan na lotnisku podczas wizyty prezydenta Chile

Czerwony dywandywan tradycyjnie rozkładany dla głów państw i VIP-ów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolor czerwony od czasów starożytnych wiązany był z wysokim statusem. Pierwsza znana wzmianka na temat takiego dywanu pojawia się w Oresteji Ajschylosa z V wieku p.n.e., gdzie dla wracającego z wojny trojańskiej Agamemnona zostaje rozłożony karmazynowy dywan. Na wielu renesansowych obrazach przedstawiających bóstwa, świętych lub władców były obecne czerwone dywany[1].

W roku 1821 amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroego powitano w Georgetown w Karolinie Południowej rozwijając przed nim czerwony dywan gdy wychodził ze statku. Od tamtych czasów dywan w tym kolorze pozostał stałym elementem oficjalnych wizyt dygnitarzy[1].

Począwszy od premiery filmu Robin Hood w 1922 roku, na której pojawił się czerwony dywan, zaczął on być utożsamiany z Hollywood. W 1961 roku po raz pierwszy pojawił się na ceremonii rozdania Oscarów, choć większą międzynarodową sławę zdobył dopiero trzy lata później, w roku 1964, gdy nadawcy zdecydowali się filmować również na zewnątrz budynku i pokazać przybycie gwiazd[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lindsay Baker: Where does the red carpet come from?. BBC, 22 lutego 2016. (ang.).
  2. Julie Miller: The Evolution of Hollywood’s Red Carpet. Vanity Fair, 11 sierpnia 2014. (ang.).