Czerwony dywan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fotoreporterzy czekający na przybycie gwiazd na czerwony dywan
Czerwony dywan na lotnisku podczas wizyty prezydenta Chile

Czerwony dywandywan tradycyjnie rozkładany dla głów państw i VIP-ów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolor czerwony od czasów starożytnych wiązany był z wysokim statusem. Pierwsza znana wzmianka na temat takiego dywanu pojawia się w Oresteji Ajschylosa z V wieku p.n.e., gdzie dla wracającego z wojny trojańskiej Agamemnona zostaje rozłożony karmazynowy dywan. Na wielu renesansowych obrazach przedstawiających bóstwa, świętych lub władców były obecne czerwone dywany[1].

W roku 1821 amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe'a powitano w Georgetown w Karolinie Południowej rozwijając przed nim czerwony dywan gdy wychodził ze statku. Od tamtych czasów dywan w tym kolorze pozostał stałym elementem oficjalnych wizyt dygnitarzy[1].

Począwszy od premiery filmu Robin Hood w 1922 roku, na której pojawił się czerwony dywan, zaczął on być utożsamiany z Hollywood. W 1961 roku po raz pierwszy pojawił się na ceremonii rozdania Oscarów, choć większą międzynarodową sławę zdobył dopiero trzy lata później, w roku 1964, gdy nadawcy zdecydowali się filmować również na zewnątrz budynku i pokazać przybycie gwiazd[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lindsay Baker: Where does the red carpet come from? (ang.). BBC, 22 lutego 2016.
  2. Julie Miller: The Evolution of Hollywood’s Red Carpet (ang.). Vanity Fair, 11 sierpnia 2014.