Robin Hood (film 1922)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robin Hood
Ilustracja
Plakat filmu
Gatunek przygodowy
Rok produkcji 1922
Data premiery 18 października 1922
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język film niemy (angielskie napisy)
Czas trwania 127 min
Reżyseria Allan Dwan
Scenariusz Douglas Fairbanks
Główne role Douglas Fairbanks
Wallace Beery
Enid Bennett
Sam De Grasse
Alan Hale
Muzyka Victor Schertzinger
Zdjęcia Arthur Edeson
Charles Richardson
Montaż William Nolan
Produkcja Douglas Fairbanks
Dystrybucja United Artists
Budżet 1 500 000 dolarów

Robin Hoodamerykański niemy film z 1922 roku, w reżyserii Allana Dwana z Douglasem Fairbanksem i Wallace’em Beerym w rolach głównych. To pierwszy film w historii, którego premiera odbyła się w Hollywood, oraz jeden z najdroższych obrazów lat 20. z budżetem szacowanym na półtora miliona dolarów[1]. Pełny tytuł pod którym film był rozpowszechniany brzmiał Douglas Fairbanks in Robin Hood[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Hrabia Huntingdon wraz z królem Ryszardem wyrusza na wyprawę krzyżową. Na czas swojej nieobecności król przekazuje władzę swojemu bratu, księciu Janowi, który wkrótce objawia się jako okrutny i bezwzględny tyran. Podjudzany przez sir Guya Gisbourne’a uzurpuje sobie tron Ryszarda. Kiedy Huntingdon otrzymuje wiadomość od lady Marion Fitzwalter i dowiaduje się o wszystkim, prosi króla o zgodę na powrót do Anglii. Ten jednak odmawia uznając, że hrabia stchórzył. Mimo tego Huntingdon nadal szuka sposobu na powrót, ale zostaje wciągnięty w zasadzkę sir Guya i uwięziony pod zarzutem dezercji. Udaje mu się jednak zbiec i wrócić do Anglii, gdzie z narażeniem życia postanawia wystąpić przeciwko Janowi i przywrócić tron Ryszarda. Odnajduje również dawnych przyjaciół, z którymi udaje się do Nottingham. Tam przyjmuje imię Robin Hood i razem z nimi zaczyna rabować bogatych, żeby dawać biedny. Staje się bohaterem ludu, ale jego zawadiackie wyczyny coraz bardziej uprzykrzają życie księciu Janowi i jego ludziom. W końcu Robinowi udaje się uwolnić z więzienia Lady Marion uprowadzoną przez księcia i pokonać sir Guya, choć sam zostaje schwytany. Powrót króla Ryszarda przywraca porządek i ukraca rządy księcia Jana.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Douglas Fairbanks jako Robin Hood

Film był jedną z największych oraz najdroższych produkcji lat 20. Ogromny zamek oraz cała XII-wieczna wioska Nottingham zostały zbudowane w Pickford-Fairbanks Studio w Hollywood. Część scenografii zaprojektował znany architekt Lloyd Wright. Reżyser filmu Allan Dwan wspominał, że odtwórca roli Robina, Douglas Fairbanks, był wręcz przytłoczony skalą scenografii. Był on również współscenarzystą i producentem filmu, który produkował dla swojego własnego przedsiębiorstwa Douglas Fairbanks Pictures Corporation, a który miał zostać wydany przez United Artists należący do niego, jego żony Mary Pickford, Charlesa Chaplina i D.W. Griffitha. Ponieważ fabuła została oparta na opowieści o średniowiecznym bohaterze Robin Hoodzie, w filmie po raz pierwszy przedstawiono wiele elementów znanych z legendy, które później powielano w innych wersjach[2].

Premiera filmu odbyła się 18 października 1922 roku w Grauman’s Egyptian Theatre w Hollywood, a pomysłodawcą tego wydarzenia był właściciel teatru, Sid Grauman[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Box Office (data dostępu: 2013-07-06).
  2. a b c Robin Hood Trivia (data dostępu: 2013-07-06).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]