Przejdź do zawartości

Czwarta dzielnica (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czwarta Dzielnica (film))
Czwarta dzielnica
The Fourth Partition
Gatunek

dokumentalny

Data premiery

8 listopada 2013 – USA

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski / polski

Reżyseria

Adrian Prawica

Scenariusz

Adrian Prawica i Rafał Muskała

Muzyka

Mirek Miyo Mardosz
Andrzej Krzeptowski-Bohac
Jan Zienko
Jeton Murtishi

Zdjęcia

Adrian Prawica

Montaż

Adrian Prawica

Produkcja

Adrian Prawica i Rafał Muskała

Wytwórnia

AmerykaFilm LLC

Budżet

ok. 75 000 USD

Strona internetowa

Czwarta dzielnica (ang. The Fourth Partition) – film dokumentalny o początkach polskiego osadnictwa w Stanach Zjednoczonych ze szczególnym uwzględnieniem imigracji zarobkowej w Chicago na początku XX wieku, zrealizowany w roku 2013 przez AmerykaFilm LLC (Adrian Prawica[1] – reżyseria; Adrian Prawica i Rafał Muskała[2] – produkcja; Mirek Miyo Mardosz, Andrzej Krzeptowski-Bohac, Jeton Murtishi i Jan Zienko – muzyka). Film został zaprezentowany po raz pierwszy 8 listopada na 25. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce (Chicago), gdzie zdobył nagrodę „Odkrywcze Oko”[3], a następnie wyróżniony za najlepszy debiut na 20. Festiwalu Filmów Polskich w Ann Arbor w 2013 roku[4].

Temat filmu

[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XIX i XX wieku do Stanów Zjednoczonych przybyło około 4 milionów emigrantów z podzielonej przez zaborców Polski. Lądowali na Ellis Island w Nowym Jorku, ale docelowym miejscem większości z nich było Chicago, wówczas drugie co do wielkości miasto USA. Tu znajdowali pracę, tu budowali zręby swej maleńkiej ojczyzny, tytułowej „czwartej dzielnicy”.

Po ważnych dla polskiej społeczności miejscach w „wietrznym mieście” oprowadzają widza historycy i zarazem znawcy przeszłości miasta Chicago: Donald Pienkos (University of Wisconsin-Madison)[5], James S. Pula (Purdue University)[6] i Dominik Pacyga (Columbia College)[7]. Ukazują ciężkie życie przybyszów, którzy nie znając języka i realiów Nowego Świata, zatrudniali się w hutach, stalowniach i rzeźniach wykonując najpodlejsze, najniżej płatne, często niebezpieczne prace. Pozwalają zobaczyć miejsca gdzie mieszkali, budowali kościoły, ale również własną wspólnotę w dzielnicach, którym – wbrew ustalonemu podziałowi miasta – nadawali nazwy polskich parafii (Stanisławowo, Trójcowo, Helenowo). Przy tym zwracają uwagę na fakt, że najważniejsze dla tych ubogich imigrantów było wsparcie, jakiego mogli udzielić swojej ojczyźnie w jej dążeniu do odzyskania niepodległości.

Autorzy filmu szeroko przedstawili kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej imigracji w Stanach Zjednoczonych, poczynając od pierwszych rzemieślników w Jamestown w 1608 roku. Pokazali także rolę Kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej na obczyźnie – od pierwszej polskiej parafii w Panna Maria w Teksasie po wspaniałe świątynie w Chicago, ujawniając jednocześnie konflikty, do jakich dochodziło przy ich tworzeniu.

Zabierający w filmie głos historycy i dziennikarze polonijni zastanawiają się nad źródłami tej szczególnej siły społecznej i politycznej chicagowskiej Polonii, która skutkowała nie tylko aktywnym udziałem w samorządach lokalnych i władzach miejskich oraz stowarzyszeniach bratniej pomocy, ale również stworzeniem zaczątków własnej struktury militarnej – „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera[3].

Realizacja

[edytuj | edytuj kod]

Film powstał dzięki zaangażowaniu i zapałowi dwóch młodych twórców – Adriana Prawicy (ur. 1980) i Rafała Muskały (ur. 1985) oraz współpracy niektórych instytucji polonijnych i wielu ludzi dobrej woli, jak np. Jan Loryś i Julita Siegel z Muzeum Polskiego, Piotr Domaradzki z „Dziennika Związkowego” i innych osób, które udostępniały archiwalne, nieraz trudne do zdobycia materiały. Był prezentowany w środowiskach polonijnych i akademickich[8].

Premiera filmu odbyła się 8 listopada 2013 roku w Chicago[9][10]. Doczekał się kilku wyróżnień[11], omówień[12] i zapowiedzi[13].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ardian Prawica w bazie IMDb (ang.)
  2. Rafał Muskała w bazie IMDb (ang.)
  3. a b Film o historii Polonii
  4. Najlepszy debiut w Ann Arbor
  5. Prof. of Political Science
  6. Dr. James Pula. [dostęp 2014-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-13)].
  7. Dominic Pacyga of Columbia College Chicago
  8. University of Chicago - arts. [dostęp 2014-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-13)].
  9. Światowa premiera na 25 Festiwalu Filmów Polskich. [dostęp 2014-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-19)].
  10. Andrzej Baraniak. Pełen szacun dla twórców Czwartej Dzielnicy. „Dziennik Związkowy”, 17 listopada 2013. Chicago. 
  11. Polonusy 2013. [dostęp 2016-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-19)].
  12. OFFBEAT: New documentary about Polish immigration features PNC profesor
  13. Chicago Sun-Times: Film intruduction. [dostęp 2014-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-13)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]