Czynność handlowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czynności handlowe
Kodeks handlowy Kodeks cywilny
sprzedaż handlowa sprzedaż konsumencka
rachunek bieżący
umowa przewozu
umowa komisu
umowa spedycji
umowa składu
spółka cicha
kupieckie prawo zatrzymania
zastaw handlowy

Czynność handlowaczynność prawna, najczęściej umowa nazwana, dokonywana przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Prawo polskie[edytuj | edytuj kod]

Definiowane pojęcie istniało w polskim ustawodawstwie do 1 stycznia 1965 r. Zgodnie z art. 498 § 1 Kodeksu handlowego czynnościami handlowymi były czynności prawne kupca związane z prowadzeniem jego przedsiębiorstwa. Część regulacji prawnych czynności handlowych została przejęta do obecnie obowiązującego Kodeksu cywilnego w całości lub w części. Samo pojęcie, choć utraciło znaczenie normatywne, nadal funkcjonuje w języku prawniczym.

Pośród czynności handlowych można wyróżnić takie, których specyfika pozwala na ich dokonanie wyłącznie przez kupca, jak i pozostałe, które mogą być dokonywane przez inne osoby nieprowadzące przedsiębiorstwa. W tym przypadku umowa zawarta przez kupca podlega nieco odmiennym regulacjom prawnym, uwzględniającym profesjonalny charakter jego działalności i potrzeby obrotu gospodarczego.

Kolejny podział czynności handlowych to czynności obustronnie handlowe, gdzie strony umowy zawierają ją w ramach prowadzonej przez każdą z nich działalności gospodarczej (obrót profesjonalny, dwustronnie gospodarczy) oraz jednostronnie handlowe, gdzie wystarcza, by kupiec był tylko jedną ze stron umowy (obrót półprofesjonalny, jednostronnie gospodarczy).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]