DSB MA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DSB MA[1][2]
Ilustracja
Kraj produkcji

 RFN

Producent

MAN, LHB, Wegmann

Lata budowy

1963-1966

Układ osi

B´2´+2´2´+2´2´+2´2´´+2´2´´+2´2´+2´B´

Wymiary
Masa służbowa

275 t

Długość

150 600 mm

Szerokość

3500 mm

Wysokość

4850 mm

Średnica kół

950 mm

Parametry eksploatacyjne
Moc ciągła

809 kW

Rodzaj przekładni

hydrauliczna

Prędkość konstrukcyjna

160 km/h

Parametry użytkowe
Wysokość wejścia

1100 mm
(od główki szyny)

Liczba miejsc siedzących

237

DSB MA – duński spalinowy zespół trakcyjny produkowany w latach 1963-1966 dla kolei duńskich. Wyprodukowanych zostało jedenaście zespołów wagonowych. Zostały wyprodukowane na podstawie projektu komfortowych zespołów spalinowych Baureihe VT 11.5 eksploatowanych przez koleje zachodnioniemieckie do prowadzenia komfortowych pociągów ekspresowych Trans-Europ-Express[3]. Spalinowe zespoły trakcyjne były eksploatowane do prowadzenia ekspresowych pociągów pasażerskich[1].

Od grudnia 1983 roku do czerwca 1984 roku podczas naprawy wagony przemalowano na kolor srebrno-szary i dodatkowo namalowano duże czerwone litery DSB[4].

W II połowie 1991 Lubuska Kolej Regionalna zakupiła od DSB łącznie 39 wagonów, pośród których znalazło się 10 głowic napędowych umożliwiających zestawienie 10 pociągów. Do eksploatacji w Polsce dopuszczonych zostało 5, a 4 z nich były użytkowane. Ich żywotność określono na co najmniej 15 lat. Spalinowe zespoły wagonowe zostały wyremontowane w ZNTK Poznań. Pociągi lokalne przewoźnika uruchomiono w dniu 23 maja 1993 roku[5]. Pojazdy były wyposażone w fotele lotnicze z ruchomymi oparciami, klimatyzację, drzwi otwierane przyciskiem, przedział barowy i toaletę, w której znajdował się przewijak dla niemowląt oraz można było korzystać z ciepłej i zimnej wody. Stacjonowały w Lokomotywowni Czerwieńsk, gdzie znajdował się również ich warsztat naprawczy. Ze względu na wygląd pojazdy nazywano „srebrnymi strzałami” lub „cygarami”. W II połowie 1994 tabor posiadany przez spółkę postawioną w stan likwidacji został wystawiony na sprzedaż. Część wagonów bez homologacji została zezłomowana w należącym do spółki punkcie cięcia wagonów w Żarach, sprawne głowice napędowe pocięto na złom na stacji Lubsko, a część pozostałych wagonów znalazła inne zastosowanie. Jeden zespół spalinowy jest eksponatem zabytkowym w Danii[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sebastian Tuschick: Technische Daten der DSB MA. (niem.).
  2. Manfred Braun: Skizze der Baureihe MA. (niem.).
  3. Rolf Nielsen: DSB Lyntog MA. (niem.).
  4. Jernbanen: DSB Lyntog – Litra MA. (duń.).
  5. Sebastian Tuschick: MA-Lyntog in Polen. (niem.).
  6. Franz J. Grantl: Baureihe MA „Lyntog” in Dänemark (DSB) und Polen (LKR). (niem.).