Dallazaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dallazaur
Dallasaurus
Polcyn & Bell, 2005
Dallazaur
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd lepidozaury
Rząd łuskonośne
Podrząd Autarchoglossa
Rodzina mozazaury
Podrodzina Mosasaurinae
Rodzaj dallazaur
Gatunek Dallasaurus turneri

Dallazaur (Dallasaurus) – rodzaj wymarłej jaszczurki morskiej z rodziny mozazaurów (Mosasauridae); jego nazwa oznacza „jaszczur z Dallas”.

Żył w okresie późnej kredy (środkowy turon, około 92 mln lat temu) na terenie obecnej Ameryki Północnej. Jego szczątki znaleziono w USA (w stanie Teksas, w okolicach Dallas)[1].

Był to wczesny, nietypowy mozazaur. Miał jeszcze małe stopy i dłonie, pozwalające mu chodzić po lądzie. Analiza kladystyczna przeprowadzona przez Bella i Polcyna wykazała, że Dallasaurus jest bazalnym przedstawicielem Mosasaurinae i bez wątpienia należy do Mosasauridae – kilka cech budowy szkieletu łączy go również z bardziej pochodnymi formami Mosasaurinae[1].

Został opisany na podstawie 100 części (80%) szkieletu. Jest pierwszym wczesnym mozazaurem, którego szczątki znaleziono w Ameryce Północnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c G. L. Bell Jr, M. J. Polcyn. Dallasaurus turneri, a new primitive mosasauroid from the Middle Turonian of Texas and comments on the phylogeny of Mosasauridae (Squamata). „Netherlands Journal of Geosciences”. 84 (3), s. 177–194, 2005 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]