Daniel Zierenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel Zierenberg
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1547
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 19 czerwca 1602
Krzyżowniki k. Gdańska
Miejsce spoczynku Kościół NMP w Gdańsku
Zawód, zajęcie burmistrz Gdańska

Daniel Zierenberg (Czierenberg, Cyrembergk, Zirenberg, Syrenbergk, Sierenbergk, Czirenberg, Czyrenberch) (ur. 1547 w Gdańsku, zm. 19 czerwca 1602 w Krzyżownikach k. Gdańska) był burmistrzem i burgrabią królewskim w Gdańsku.

Jego rodzicami byli Johann Zierenberg, pochodzący z Bremy, i Dorota, córka gdańskiego rajcy Georga Schepera. Brak informacji o wykształceniu Daniela. 9 grudnia 1571 poślubił Annę Schachmann, siostrę późniejszego burmistrza Bartłomieja Schachmanna, znanego jako zwolennik kalwinizmu. 1575 został ławnikiem, 1579 rajcą, 1581 sędzią. Od 1586 do śmierci był burmistrzem, a w roku 1600 piastował ponadto urząd królewskiego burgrabiego.

Został pochowany w Kościele Mariackim w Gdańsku. Na jednym z centralnych filarów kościoła umieszczono w 1616 epitafium Daniela i Anny Zierenbergów (zachowane do dziś), uważane za dzieło Abrahama van den Blocke'a, z malowanym na blasze portretem Daniela Zierenberga.

Syn Daniela, Johann Zierenberg, był burmistrzem Gdańska w latach 1630-42 i gorliwym propagatorem kalwinizmu. Córką Johanna, a wnuczką Daniela była Constantia Zierenberg (Konstancja Czirenberg), sławna śpiewaczka, nazywana "bałtycką syreną".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]