Danuta Hryniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski owczarek nizinny jest jedną z polskich ras psów, której współtwórczynią była Danuta Hryniewicz.
Ławeczka pamięci poświęcona Danucie Hryniewicz

Danuta Hryniewicz (ur. 29 grudnia 1914, zm. 16 września 2007) – doktor nauk weterynaryjnych, która jako hodowczyni polskich owczarków nizinnych (hodowla „Kordegarda”) przyczyniła się do odtworzenia i rozwoju tej rasy. Była członkiem honorowym Związku Kynologicznego w Polsce.

Urodziła się w Harbinie (Mandżuria), jako wnuczka zesłańca. Do Polski powróciła w 1920 roku. Studiowała i ukończyła medycynę weterynaryjną we Lwowie w roku 1939. Po wojnie jako doktor weterynarii pracowała na Pomorzu, we Władysławowie[1] oraz najdłużej w Łebie. Ostatnie lata życia spędziła w okolicach Oleśnicy Śląskiej, w której została pochowana.

Zasłynęła jako właścicielka hodowli, która posiadała samca, „Smoka z Kordegardy”. Pies ten stał się wzorem do opracowania pierwszego, oficjalnego wzorca rasy dla polskiego owczarka nizinnego. Hryniewicz stosowała jako metodę hodowlaną chów wsobny, przyczyniając się do tego, że większość współczesnych linii hodowlanych powstało w oparciu o „Smoka z Kordegardy”.

15 września 2013 w Łebie przy ulicy Kościuszki, odsłonięto pomnik – ławeczkę ku czci Danuty Hryniewicz, który przedstawia siedzące na niej psy rasy polski owczarek nizinny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miroslaw Redlicki, Tomasz Spiewankiewicz: Interview with Dr. Danuta Hryniewicz (ang.). [dostęp 2011-12-15].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans Räber, Encyklopedia psów rasowych, tom I, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999.
  • Mirosław Redlicki. Polski owczarek nizinny. „Pies”. Wydanie specjalne 2006. s. 37–42. 
  • Tomasz Borkowski. Dr Danuta Hryniewicz. „Pies”, s. 26, 10.2009. Związek Kynologiczny w Polsce. ISSN 0137-85338.