Dara z Dworców Chaosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dara z Dworców Chaosu
Postać z Kronik Amberu
Pierwsze wystąpienie Karabiny Avalonu
Dane biograficzne
Pochodzenie Dworce Chaosu, pradziadek Amberyta
Inne informacje
Umiejętności czary, szermierka

Dara – postać fikcyjna wymyślona przez Rogera Zelaznego. Wysoka, szczupła, nieco piegowata o brązowych krótkich włosach i ciemnych oczach. Biegła w szermierce. Jej symbolem jest koło, którego lewa połowa jest czarna, a prawa biała.

Darę poznajemy jako młodą dziewczynę zalecającą się do Corwina. Corwin ma z nią romans i owocem tego związku jest Merlin. Dowiadujemy się, że Dara jest prawnuczką księcia Amberu Benedykta. Jej pochodzenie jest dość niezwykłe. Benedykt miał romans z pochodzącą z Dworców Chaosu Lintrą. Dziecko Lintry i jego potomkowie musiało dorastać w obszarach, gdzie czas biegł znacznie szybciej niż w Amberze, gdyż Dara pojawiła się na świecie niezwykle szybko. Wiemy, że rodzice Dary należeli do znamienitych rodów w Dworcach Chaosu – ojciec pochodził z rodu Helgram, a matka z rodu Hendrake. Dara, w przeciwieństwie do większości swych przodków ma postać w pełni ludzką, w czym przypomina pradziadka – Amberytę. Potrafi jednak (jak wszyscy Chaosyci) przybierać formę demoniczną. Natomiast podobnie jak Amberyci była w stanie przejść Wzorzec.

Romans Dary z Corwinem był ściśle wykalkulowany. Dara chciała mieć dziecko z księciem Amberu, bowiem planowała osadzenie syna na tronie tego centrum Wszechświata. Ponieważ Merlin wychowywał się w Dworcach Chaosu – miał być to sposób na opanowanie przez Dworce rządów w Amberze. Z tego też zapewne powodu o istnieniu syna Dara informuje Corwina dopiero gdy Merlin jest już dorosły. Dara nigdy nie została żoną Corwina, a ich wzajemne stosunki stają się coraz gorsze. Początkowa nić sympatii zmienia się (przynajmniej ze strony Dary) w nienawiść.

Dara poślubia natomiast Gramble Sawalla, z którym ma dwójkę dzieci: Despila i Jurta. Wychowują się oni wspólnie z Merlinem, a ich przybranym bratem jest Mandor z Dworców Chaosu – syn Gramble Sawalla z pierwszego małżeństwa.

Kwestią otwartą natomiast pozostaje czy Dara przeszła przez Logrus.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]